Jubileuszowy Zjazd Absolwentów

 

Wojewódzki Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień został powołany decyzją Wojewody Łomżyńskiego w lutym 1992 roku i po uroczystym rozpoczęciu działalności na początku czerwca, zaczął przyjmować pierwszych pacjentów. Początkowo w ramach Poradni Uzależnień, a od roku 1993 także w oddziale całodobowym 16-łóżkowym. Na przestrzeni lat liczba leczących się pacjentów stopniowo zwiększała się i od kilkunastu lat rocznie 

z terapii w WOPiTU korzysta około 1000 osób uzależnionych i ich rodzin.

30 letnia działalność stała się dobrą okazją do spotkania z absolwentami z różnych lat. W Jubileuszowym Zjeździe Absolwentów udział wzięli przedstawiciele grup AA działających na terenie Łomży, Piątnicy, Zambrowa, Wysokiego Mazowieckiego, członkowie Zarządu Regionalnego Związku Stowarzyszeń i Klubów Abstynenckich Województwa Podlaskiego, Bractwa Trzeźwości, stowarzyszeń trzeźwościowych.

Zgodnie z programem Zjazd rozpoczęła Msza św. w intencji osób uzależnionych i ich rodzin poprowadzona przez księdza Tomasza Wilgę.

Po powitaniu gości, Dyrektor Renata Szymańska przedstawiła  krótki rys historyczny Ośrodka. Decyzją Zarządu Regionalnego Związku Stowarzyszeń i Klubów Abstynenckich WP Pani Dyrektor i były Dyrektor Paweł Kołakowski zostali odznaczeni odznaką „Zasłużony dla Ruchu Abstynenckiego na Podlasiu”. Odznaki wręczył Prezes RZSiKA Marek Szamreta. 

W imieniu nieobecnego ze względów zdrowotnych Pawła Kołakowskiego odznakę odebrała Renata Szymańska.

Podczas mityngu otwartego AA dużo ciepłych słów i wdzięczności uczestnicy kierowali w stronę kadry terapeutycznej. Uczestnicy z abstynencją 29, 26, 25, 20,18,…. letnią wspominali swoje początki zdrowienia i trudności, z jakimi przyszło im się mierzyć. Było emocjonalnie i optymistycznie.

Po mityngu przyszedł czas na wspólne biesiadowanie: kiełbaska i kaszanka pieczone na grillu, smalczyk i ogóreczki, różnorodne ciasta. 

Były rozmowy z terapeutami, wspomnienia, dzielenie się radością z sukcesów i wspólne śpiewanie przy dźwiękach gitary.

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w spotkaniu – zaproszonym Gościom i Organizatorom.

Życzymy pogody ducha i wytrwałości na kolejne lata. 

Skip to content