Całodobowy Oddział Terapii Uzależnień dla pacjentów ze współistniejącymi zaburzeniami psychicznymi (kod oddziału 4752)

25/01/2024

Termin podwójna diagnoza, inaczej podwójne rozpoznanie odnosi się do grupy pacjentów, u których współwystępują zaburzenia związane z używaniem substancji psychoaktywnych i poważne zaburzenia psychiczne, np. schizofrenia, zaburzenia afektywne lub lękowe.

Program Całodobowego Oddziału Terapii Uzależnień z podwójną diagnozą jest skierowany do osób uzależnionych od środków psychoaktywnych ze współistniejącymi zaburzeniami psychicznymi, kobiet i mężczyzn, zarówno ubezpieczonych i nieubezpieczonych.

W pracy terapeutycznej na oddziale ważne dla nas jest by pacjent nie tylko nabył wiedzę o chorobie, ale też poznał siebie i mógł tej wiedzy doświadczyć. Wykorzystując procesy grupowe oraz relację terapeutyczną, dostarczamy pacjentowi doświadczeń korektywnych ważnych w procesie zdrowienia. W pracy z pacjentami korzystamy z różnych podejść terapeutycznych, każdorazowo indywidualizując terapię poszczególnych pacjentów.

W trakcie terapii w oddziale z podwójną diagnozą bierzemy pod uwagę współistniejące zaburzenia psychiczne dostosowując tempo, techniki, rodzaj oraz intensywność terapii.

Leczenie w oddziale stacjonarnym z podwójną diagnozą jest prowadzone we współpracy z zespołem terapeutycznym Dziennego Oddziału Terapii Uzależnień oraz Całodobowego Oddziału Terapii Uzależnień, taka sytuacja ułatwia dostosowanie formy leczenia do aktualnych potrzeb pacjenta.

Program leczenia w COTU z podwójną diagnozą skierowany jest zwłaszcza do pacjentów, którzy mają problem z utrzymywaniem abstynencji (kryzys życiowy, krucha struktura osobowości, współtowarzyszące zaburzenia psychiczne) oraz dla pacjentów, którzy są spoza regionu łomżyńskiego i codzienne dojazdy nie są możliwe. Terapia w oddziale stacjonarnym daję szanse na zatrzymanie się, wyjście, często z obciążającego środowiska i podjęcie decyzji służących zmianie.

Za okres pobytu pacjent pracujący może uzyskać zwolnienie lekarskie.

W ramach terapii w Całodobowym Oddziale z podwójną diagnozą pacjenci mają możliwość skorzystania z konsultacji psychiatrycznej, psychologicznej. Otrzymują materiały edukacyjne i pomoce niezbędne do realizacji programu terapeutycznego oraz pełne wyżywienie – 3 posiłki dziennie.

Program trwa 8 tygodni. Podstawową metodą leczenia jest intensywna indywidualna i grupowa psychoterapia, prowadzona w blokach tematycznych:

  • Diagnostyczno-edukacyjny
  • Akceptacja uzależnienia
  • Nauka życia na trzeźwo

Pacjenci są zakwaterowani w większości w salach 2 – osobowych z łazienkami, pokoje dostosowane są dla pacjentów niepełnosprawnych, w budynku są windy. Budynek mieści się na bez mała 2 hektarowej działce położonej w sercu Łomży, 5 minut od Dworca autobusowego.

Zasady przyjęć:
Przyjęcia na oddział odbywają się w piątki (w szczególnych sytuacjach w inne dni tygodnia) w godz.11.00 – 13.00 po wcześniejszym uzgodnieniu terminu w rejestracji oraz konsultacji z lekarzem psychiatrą w Poradni Uzależnień w Łomży. (tel. 86 216 67 03 wew. 1)

Pacjentom zaleca się odtrucie w Oddziałach detoksykacyjnych (np. Choroszcz, Suwałki, Szpital Praski), Oddziale Psychiatrycznych lub innym oddziale dokonujących detoksykacji, zaleca się ok. 2 tygodniową abstynencję.

Pacjent, zgłaszając się na konsultację w PU w Łomży powinien posiadać:

  • Dokument tożsamości,
  • Skierowanie z poradni leczenia uzależnień, specjalisty psychiatry lub lekarza rodzinnego do Poradni Uzależnień,
  • Zaświadczenie od lekarza specjalisty, ewentualnie lekarza rodzinnego dotyczący aktualnego stanu zdrowia, zaleceń lekarskich oraz dawkowania zaleconych leków, które pacjent przyjmuje,
  • Motywację do leczenia.

W wyjątkowych sytuacjach np. duża odległość od Ośrodka, po uzgodnieniu z Kierownikiem COTU można dokonać konsultacji w najbliższej Poradni Uzależnień i tam uzyskać skierowanie do COTU.

Pacjenci zgłaszający się w wyznaczonym terminie na terapię w Całodobowym Oddziale Terapii Uzależnień z podwójną diagnozą w Łomży powinni posiadać:

  • Skierowanie do COTU z PD uzyskane podczas konsultacji,
  • Zaświadczenie od lekarza specjalisty, ewentualnie lekarza rodzinnego dotyczące aktualnego stanu zdrowia, zaleceń lekarskich oraz dawkowania zaleconych leków, które pacjent przyjmuje uzgodnione jako niezbędne podczas konsultacji
  • Dokument tożsamości
  • Rzeczy osobiste: ubranie na zmianę, dresy, tenisówki, bieliznę osobistą, kapcie, pidżamę, ręczniki, przybory toaletowe
  • Co najmniej 2 zeszyty 32-kartkowe, długopisy, okulary do czytania – jeśli osoba używa
  • Ze względu na intensywny psychoterapeutyczny charakter programu pacjent na terapię nie zabiera:
    ◦ odbiorników radiowych i TV,
    ◦ odtwarzaczy,
    ◦ prasy, literatury,
    ◦ komputerów przenośnych.
    Posiadanie ich odwraca uwagę od leczenia.

Ważne!
Za rzeczy osobiste pacjenta w przypadku zaginięcia Ośrodek nie ponosi odpowiedzialności.

Pacjenci mają możliwość komunikowania się z najbliższymi:

  • podczas odwiedzin w niedziele i święta w godz. 9.00 – 15.00,
  • poprzez korespondencję,
  • rozmowy z automatu telefonicznego (na karty). Nr na budkę w oddziale to 86 224 51 35

UWAGA !
Pacjent (uzależniony, obywatel polski) nie posiadający ubezpieczenia zdrowotnego również jest leczony bezpłatnie.
Pacjenci z krajów UE powinni posiadać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego

W czasie oczekiwania na leczenie w COTU z PD w Łomży po odbytej konsultacji w PU w Łomży pacjent powinien:

  • Utrzymywać całkowitą abstynencję.
  • Jeżeli lekarz podczas konsultacji w PU w Łomży zaleci, uzyskać zaświadczenie od lekarza specjalisty, ewentualnie lekarza rodzinnego dotyczące aktualnego stanu zdrowia, zaleceń lekarskich oraz dawkowania zaleconych leków, które pacjent przyjmuje.
  • Zgłosić się do lekarza rodzinnego i poprosić o odpis wyników badań, o ile były wykonane w ciągu ostatniego roku.
  • W czasie oczekiwania na miejsce uczestniczyć w grupowej lub indywidualnej edukacji wstępnej prowadzonej zgodnie z programem Poradni Uzależnień na danym terenie.
  • Uczestniczyć w Mitingach AA, spotkaniach klubu abstynenta odbywających się najbliżej miejsca zamieszkania, co najmniej jeden (dwa) razy w tygodniu.
  • Pozałatwiać wszystkie sprawy przed wejściem w oddział. W czasie pobytu na terapii są ograniczone możliwości korzystania z przepustek.
  • Potwierdzić swoją gotowość wejścia w oddział osobiście lub telefonicznie (tel. 86 216 67 03) na tydzień przed rozpoczęciem terapii.

BRAK POTWIERDZENIA TRAKTUJEMY JAKO REZYGNACJĘ Z MIEJSCA!

Całodobowy Oddział Terapii Uzależnień

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja: 16 października, 2024
Pierwsza publikacja: 25 stycznia, 2024
Do pełnej funkcjonalności tej strony niezbędna jest włączona obsługa JavaScript.
Do pełnej funkcjonalności tej strony niezbędna jest włączona obsługa JavaScript.
Do pełnej funkcjonalności tej strony niezbędna jest włączona obsługa JavaScript.