ROZDZIAŁ I
POSTANOWIENIA OGÓLNE
§1
Regulamin Organizacyjny Wojewódzkiego Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień zwany dalej Regulaminem, określa organizację i porządek udzielania świadczeń zdrowotnych oraz organizację i zakres działalności poszczególnych komórek organizacyjnych i samodzielnych stanowisk pracy w Wojewódzkim Ośrodku Profilaktyki
i Terapii Uzależnień zwanym dalej WOPiTU, w tym warunki współdziałania między tymi komórkami dla zapewnienia sprawności funkcjonowania pod względem leczniczym, administracyjnym i gospodarczym.
WOPiTU działa na podstawie:
-
- Ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej, zwanej w dalszej części regulaminu „Ustawą” (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz.633 ze zm.).
- Ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (t. j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1119 ze zm.).
- Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (t. j. Dz. U. z 2020 r. poz. 2050 ze zm.).
- Ustawy z dnia 19 sierpnia 1994 roku o ochronie zdrowia psychicznego (t. j. 2020 r. poz. 685).
- Ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (t. j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1285 ze zm.).
- Ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (t. j. Dz. U. z 2020 r. poz. 849 ze zm.).
- Innych przepisów regulujących działalność samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej.
- Statutu Wojewódzkiego Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Łomży.
§2
- Wojewódzki Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Łomży, zwany dalej „Zakładem” jest podmiotem leczniczym niebędącym przedsiębiorcą działającym w formie samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej i jest jednocześnie Zakładem Pracy w rozumieniu przepisów Kodeksu Pracy.
- Zakład jest wpisany do Rejestru Wojewody Podlaskiego pod numerem: 000000010735
- Zakład posiada osobowość prawną i wpisany jest w Krajowym Rejestrze Sądowym prowadzonym przez Sąd Rejonowy w Białymstoku Sąd Gospodarczy XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0000057256
- Siedzibą Wojewódzkiego Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień jest miasto Łomża ul. Marii Skłodowskiej – Curie 1.
Zakład posiada identyfikator wg systemu REGON: 450199332 oraz Numer Identyfikacji Podatkowej: 718-16-38-364 - Założenia struktury organizacyjnej przedsiębiorstwa podmiotu leczniczego określają podział na komórki organizacyjne zgodnie z zakresem wykonywanych zadań, nazewnictwo i znakowanie komórek organizacyjnych według funkcji, przepływu informacji i stopnia samodzielności w podejmowaniu decyzji, jednoznaczny podział pracy oparty na funkcji danej komórki organizacyjnej i zakres współdziałania poszczególnych komórek organizacyjnych.
- Komórki organizacyjne Zakładu tworzy, przekształca i likwiduje Dyrektor po uzyskaniu opinii Rady Społecznej i zmian w statucie Zakładu uchwalonych przez Sejmik Województwa Podlaskiego w przypadkach wymaganych przez obowiązujące przepisy.
- Działalność Zakładu regulują przepisy określone w §1 i inne przepisy ochrony zdrowia oraz przepisy wewnętrzne.
- Przepisy wewnętrzne wydawane są przez Dyrektora Zakładu w formie regulaminów, zarządzeń, instrukcji, procedur, standardów, pism.
- Świadczenia zdrowotne udzielane są w siedzibie podmiotu leczniczego, w przypadku udzielania świadczeń zdrowotnych za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności, miejscem udzielania świadczeń jest miejsce przebywania osób wykonujących zawód medyczny udzielających tych świadczeń.
- Zakład może pobierać opłatę za usługi opieki zdrowotnej nie finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia – zgodnie z cennikiem usług – załącznik nr 2 do niniejszego Regulaminu. Zmiana cennika usług stanowiącego załącznik nr 2 do niniejszego Regulaminu nie stanowi zmiany Regulaminu. Aktualny cennik usług za usługi opieki zdrowotnej nie finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia jest dostępny w siedzibie Wojewódzkiego Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień.
- W podmiocie leczniczym dla celów prowadzenia poszczególnych rodzajów działalności leczniczej wyodrębnia się zakłady lecznicze o umownych nazwach:
- Ośrodek Terapii Uzależnień – wykonujący całodobowe stacjonarne świadczenia zdrowotne, inne niż szpitalne oraz dzienne z zakresu leczenia uzależnień;
- Ośrodek Opieki Długoterminowej – świadczenia długoterminowe w ramach Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego;
- Poradnie Specjalistyczne i ośrodki poza szpitalne – ambulatoryjne świadczenia zdrowotne udzielane w ramach poradni specjalistycznych oraz w ramach Ośrodków Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci
i Młodzieży miasta Łomża, Powiatu Łomżyńskiego i Powiatu Wysokomazowieckiego.
- Strukturę organizacyjną podmiotu leczniczego określa załącznik nr 1 i nr 1a. Zmiana struktury organizacyjnej Wojewódzkiego Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień nie stanowi zmiany Regulaminu. Dokument określający aktualną strukturę organizacyjną dostępny w siedzibie Wojewódzkiego Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień.
- Szczegółowy zakres obowiązków pracownika zatrudnionego w komórce organizacyjnej znajduje się w aktach osobowych pracownika.
- Udostępnianie danych, dokumentów, informacji podmiotom i organom na zewnątrz Zakładu odbywa się po zatwierdzeniu przez Dyrektora Zakładu.
- Wszystkie pisma, dokumenty i dane z poszczególnych komórek organizacyjnych trafiają do Sekretariatu do akceptacji Dyrektora Zakładu.
- Sekretariat sprawuje nadzór nad realizacją terminów poszczególnych pism wychodzących.
- Postępowanie kancelaryjne w Zakładzie określa Instrukcja Kancelaryjna ustalona przez Dyrektora.
§3
Użyte w Regulaminie określenia oznaczają:
- Regulamin – niniejszy Regulamin Organizacyjny,
- Statut – należy przez to rozumieć Statut Wojewódzkiego Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Łomży,
- Dyrektor WOPiTU – należy przez to rozumieć kierownika zakładu opieki zdrowotnej w świetle przepisów art. 46 Ustawy – Dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Łomży,
- Pracownik – pracownika w rozumieniu ustawy Kodeks pracy oraz osoby wykonujące prace w Wojewódzkim Ośrodku Profilaktyki i Terapii Uzależnień na podstawie umów cywilno-prawnych.
- Komórka organizacyjna – należy przez to rozumieć wewnętrzną komórkę wyodrębnioną w strukturze organizacyjnej Wojewódzkiego Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Łomży, tj. oddział stacjonarny, oddział dzienny, poradnia specjalistyczna, dział farmacji szpitalnej, dział administracyjno-ekonomiczny, rejestracji i przyjęć, gospodarczy, metodyki i profilaktyki.
- Jednostka organizacyjna – należy przez to rozumieć:
- Ośrodek Leczenia Uzależnień,
- Ośrodek Opieki Długoterminowej,
- Poradnie specjalistyczne i ośrodki pozaszpitalne.
- Świadczenia zdrowotne – należy przez to rozumieć działania służące zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia oraz inne działania medyczne wynikające z procesu leczenia lub przepisów odrębnych regulujących zasady ich wykonywania, w szczególności związane z badaniem, poradą lekarską, leczeniem i terapią psychologiczną, rehabilitacją leczniczą, pielęgnacją chorych oraz działania profilaktyczne.
ROZDZIAŁ II
CELE I ZADANIA ZAKŁADU
§4
- Celem Zakładu jest prowadzenie działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych oraz profilaktyce i promocji zdrowia.
- Do podstawowych zadań Zakładu należy:
- udzielanie stacjonarnych i całodobowych świadczeń zdrowotnych innych niż świadczenia szpitalne w zakresie:
- całodobowej terapii osób uzależnionych,
- świadczeń opiekuńczych i leczniczych opieki długoterminowej.
- udzielanie ambulatoryjnych świadczeń zdrowotnych w zakresie leczenia uzależnień,
- udzielanie świadczeń zdrowotnych w zakresie trudności psychologicznych
i problemów osobowościowych, - udzielanie świadczeń środowiskowych, psychologicznych i psychoterapeutycznych dla dzieci i młodzieży,
- udzielanie świadczeń ambulatoryjnych prowadzonych w formie dziennej w zakresie leczenia uzależnienia od alkoholu,
- prowadzenie zadań z zakresu profilaktyki i promocji zdrowia,
- prowadzenie działań edukacyjnych na rzecz pacjentów i ich rodzin,
- realizacja zadań związanych z analizą i statystyką medyczną.
- udzielanie stacjonarnych i całodobowych świadczeń zdrowotnych innych niż świadczenia szpitalne w zakresie:
- Zakład realizuje zadania określone w art. 22 ustawy o wychowaniu w trzeźwości oraz przepisach wykonawczych do tej ustawy.
- Zakład realizuje zadania związane z bezpieczeństwem i higieną pracy i zadania p/poż.
- Zakład organizuje i prowadzi szkolenia z zakresu profilaktyki uzależnień i promocji zdrowia.
- Zakład może prowadzić działalność szkoleniową i realizować programy badawcze.
- Zakład może wykonywać działalność gospodarczą, w zakresie:
- Usług diagnostycznych, terapeutycznych i rehabilitacyjnych,
- Wynajmu i dzierżawy pomieszczeń i gruntów,
- Organizacji szkoleń i staży,
- Inne, nie wymienione w niniejszym regulaminie, pod warunkiem, że ta działalność nie jest uciążliwa dla pacjenta bądź przebiegu leczenia.
ROZDZIAŁ III
POLITYKA JAKOŚCI
§5
Misja Wojewódzkiego Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Łomży:
„Udzielanie świadczeń zdrowotnych na jak najwyższym poziomie w celu otoczenia właściwą opieką i troską osoby cierpiące i ich rodziny”
- Nadrzędnym celem Zakładu jest osiągnięcie i utrzymanie wysokiego poziomu usług zdrowotnych, sukcesywna poprawa warunków leczenia pacjentów i pracy personelu, dbanie o rozwój kwalifikacji i umiejętności personelu medycznego udzielającego świadczeń, jak również stworzenie możliwie najlepszych warunków rozwoju WOPiTU.
- W dbałości o jakość udzielanych świadczeń WOPiTU dba o właściwy dobór pracowników i wspiera podnoszenie kwalifikacji zawodowych personelu. Rozbudza u pracowników poczucie odpowiedzialności za jakość świadczonych usług. Dąży do wzmocnienia poczucia tożsamości z firmą i aktywnego dbania o jakość świadczonych usług.
- Prowadzone jest stałe rozpoznanie potrzeb, oczekiwań i problemów Pacjentów poprzez systematyczne badanie satysfakcji klienta i wykorzystanie wniosków do zwiększania poziomu udzielanych świadczeń.
ROZDZIAŁ IV
SPOSÓB KIEROWANIA ZAKŁADEM
§ 6
- Działalnością Zakładu kieruje i zarządza Dyrektor, na zasadzie jednoosobowego kierownictwa zgodnie z przepisami prawa.
- Dyrektor zarządza Zakładem na podstawie obowiązujących przepisów i w oparciu o zasady określone w Statucie i Regulaminie Organizacyjnym.
- Dyrektor odpowiada za kontrolę zarządczą w Zakładzie, organizację systemu kontroli zarządczej w sposób zapewniający funkcjonowanie adekwatnej, skutecznej i efektywnej kontroli zarządczej, zasady funkcjonowania kontroli zarządczej określają odrębne zarządzenia wewnętrzne.
- Dyrektor wykonuje swoje obowiązki przy pomocy Głównej Księgowej.
- Dyrektor samodzielnie podejmuje decyzje dotyczące Zakładu i ponosi za nie odpowiedzialność.
- Dyrektor jest przełożonym wszystkich pracowników Zakładu.
- Dyrektor organizuje i koordynuje prace związane z działalnością udzielanych świadczeń medycznych zgodnie z wymogami i zapotrzebowaniem.
- W przypadku nieobecności Dyrektora, jego zadania realizuje Główna Księgowa
na podstawie pisemnego upoważnienia lub inna osoba upoważniona na piśmie. - W Zakładzie działa Rada Społeczna, która jest organem doradczym Dyrektora.
- Dyrektor kieruje Zakładem przy pomocy Głównej Księgowej, Koordynatorów
i Pielęgniarek Koordynujących poszczególnych komórek organizacyjnych, którzy podlegają bezpośrednio Dyrektorowi i odpowiadają przed nim za właściwą organizację i gospodarowanie mieniem Zakładu. - Dyrektor w drodze zarządzenia powołuje Zespoły zadaniowe, Komitety i Komisje do realizacji określonych celów.
- Informacji do mediów i innym uprawnionym instytucjom udziela Dyrektor lub pracownik upoważniony na piśmie przez Dyrektora.
- Organizację pracy w Zakładzie oraz związane z tym prawa i obowiązki pracodawcy i pracowników określa Regulamin Pracy uzgodniony z Przedstawicielem Pracowników.
- Każdą komórką organizacyjną kieruje Koordynator albo Pielęgniarka Koordynująca, która pełni funkcję Koordynatora.
- Dyrektor jednoosobowo reprezentuje Zakład na zewnątrz.
ZADANIA NA STANOWISKACH KIEROWNICZYCH W ZAKŁADZIE:
§ 7
- Podstawowym obowiązkiem koordynatorów wszystkich komórek organizacyjnych i pracowników zakładu jest znajomość zasad organizacji i kierowania wewnątrz zakładu oraz ich przestrzeganie wynikające z zasad kontroli zarządczej wprowadzonej Zarządzeniem Dyrektora.
- Zadaniem Koordynatorów wszystkich komórek organizacyjnych jest organizowanie i koordynowanie pracy podległych pracowników poprzez:
- kierowanie powierzonym obszarem zadań oraz strukturą organizacyjną,
- sprawowanie kontroli wykonania zadań i powierzonych obowiązków przez podległych pracowników,
- prowadzenie właściwego gospodarowania powierzonym mieniem,
- nadzór nad prawidłowym prowadzeniem dokumentacji i sprawozdawczości,
- obiektywną ocenę pracy podległych pracowników, wnioskowanie o awans, nagrodę, premię uznaniową, karę, zwolnienie pracowników,
- stałe monitorowanie jakości i efektywności pracy podległego personelu oraz optymalizowanie działalności kierowanej komórki organizacyjnej,
- wdrażanie zarządzeń i poleceń służbowych Dyrektora,
- realizacja polityki zarządzania jakością poprzez koordynowanie i podejmowanie działań mających na celu podnoszenie jakości usług świadczonych przez zakład,
- organizowanie stanowiska pracy zgodnie z przepisami, zasadami BHP i p/poż.
i nadzór nad przestrzeganiem tych przepisów przez pracowników, - dbanie o podnoszenie poziomu wiedzy specjalistycznej, aktualnych przepisów
i aktów wewnętrznych, - wykonywanie innych zadań zleconych przez Dyrektora.
- Ciągłość sprawowania funkcji kierowniczych jest w zakładzie zabezpieczona przez przekazywanie w formie pisemnego upoważnienia – w razie nieobecności koordynatora – zakresu obowiązków oraz odpowiedzialności osobom wyznaczonym. Przy czym oznaczone upoważnienie dla swojej ważności wymaga akceptacji Dyrektora Zakładu.
- Poszczególne komórki organizacyjne zakładu obowiązuje zasada wzajemnego współdziałania i koordynacji pracy.
- Przy załatwianiu spraw wchodzących w zakres działania kilku komórek organizacyjnych obowiązuje zasada, że wiodąca jest ta komórka organizacyjna, której zakres działania obejmuje główne zagadnienia lub wielkość zagadnień występujących w przedmiotowej sprawie – ewentualne spory kompetencyjne rozstrzyga Dyrektor.
- Koordynatorzy komórek organizacyjnych nie mogą występować na zewnątrz i wchodzić w stosunki prawne z innymi osobami prawnymi, a także z osobami fizycznymi.
- W przypadkach nagłej konieczności spowodowanej nie przewidzianymi sytuacjami (np. nagła choroba, szczególna sytuacja życiowa) z powodu której koordynator komórki organizacyjnej nie wyznaczył swojego zastępcy, pracownika który zastępuje koordynatora w tym czasie wyznacza Dyrektor.
- Koordynatorzy komórek organizacyjnych ponoszą odpowiedzialność za całokształt pracy powierzonych komórek, a w szczególności za:
- terminowość, fachowość, kompleksowość i zgodność z obowiązującymi przepisami załatwiania spraw należących do ich zakresu działania,
- opracowywanie i aktualizacja zakresu zadań, uprawnień i odpowiedzialności
dla każdego pracownika nadzorowanej komórki, - przestrzeganie dyscypliny pracy, przepisów BHP i p/poż. przez podległych pracowników,
- racjonalne wykorzystanie podległych im środków, przedmiotów i materiałów,
- zabezpieczenie nadzorowanego mienia oraz zachowanie tajemnicy służbowej.
- Koordynatorzy komórek organizacyjnych nie są uprawnieni do wydawania zarządzeń i poleceń służbowych koordynatorom i pracownikom innych komórek organizacyjnych oraz pracownikom zajmującym samodzielne stanowiska w zakładzie.
ROZDZIAŁ V
STRUKTURA ORGANIZACYJNA PODMIOTU LECZNICZEGO
§ 8
- Strukturę organizacyjną działalności leczniczej tworzą następujące Zakłady Lecznicze:
- OŚRODEK LECZENIA UZALEŻNIEŃ
- Całodobowy Oddział Leczenia Uzależnień,
- Całodobowy Oddział Leczenia Uzależnień z Podwójną Diagnozą,
- Dzienny Oddział Terapii Uzależnień,
- Dział Farmacji Szpitalnej,
- Dział Rejestracji i Przyjęć.
- OŚRODEK OPIEKI DŁUGOTERMINOWEJ
- Zakład Opiekuńczo-Leczniczy,
- Zakład Opiekuńczo-Leczniczy dla Pacjentów Wentylowanych Mechanicznie.
- PORADNIE SPECJALISTYCZNE I OŚRODKI POZASZPITALNE
- Poradnia Leczenia Uzależnień i Współuzależnienia,
- Poradnia Leczenia Uzależnień w Zambrowie,
- Poradnia dla Uzależnionych od Środków Psychoaktywnych,
- Ośrodki Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży – I poziom referencyjny.
- OŚRODEK LECZENIA UZALEŻNIEŃ
- Komórki organizacyjne działalności niemedycznej:
- Dział Ekonomiczno-Administracyjny,
- Dział Metodyki i Profilaktyki,
- Dział Gospodarczy.
- Samodzielne stanowiska.
- Dyrektor może w drodze zarządzenia powołać pełnomocnika do określonych zadań.
- Dyrektor może w drodze zarządzenia powołać zespoły zadaniowe, komisje i komitety
do realizacji określonych zadań. - Komórki organizacyjne działalności medycznej podlegają bezpośrednio Dyrektorowi.
- Dział Ekonomiczno-Administracyjny podlega bezpośrednio Głównej Księgowej.
- Dział Metodyki i Profilaktyki i Dział Gospodarczy podlegają bezpośrednio Dyrektorowi.
ROZDZIAŁ VI
ORGANIZACJA I ZADANIA POSZCZEGÓLNYCH KOMÓREK ORGANIZACYJNYCH
§ 9
GŁÓWNA KSIĘGOWA
- Główna Księgowa podlega bezpośrednio Dyrektorowi WOPiTU.
- Główna Księgowa kieruje Działem Ekonomiczno-Administracyjnym oraz realizuje zadania na podstawie i w granicach powszechnie obowiązujących przepisów prawa w tym w szczególności ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości.
- Zakres działania:
- Prowadzenie rachunkowości zgodnie z obowiązującymi zasadami,
- Organizowanie i doskonalenie systemu wewnętrznej informacji ekonomicznej zakładu,
- Pełne i racjonalne wykorzystanie składników majątkowych,
- Racjonalizacja procesów planowania w komórkach organizacyjnych,
- Prawidłowe ustalanie i weryfikowanie struktury organizacyjnej podległych komórek oraz opracowanie i aktualizacja zakresów obowiązków, uprawnień
i odpowiedzialności osób zatrudnionych w komórkach organizacyjnych swego działu, - Nadzór nad realizacją planu finansowego WOPiTU, w tym wstępna kontrola zgodności operacji gospodarczych i finansowych z planem finansowym,
- Przygotowanie analiz dotyczących sytuacji finansowej WOPiTU,
- Ochrona tajemnicy służbowej w podległych działach,
- Utrzymanie właściwych relacji międzyludzkich,
- Organizowanie działalności podległego działu w sposób zapewniający:
- pełną realizację zadań zakładu,
- pełne i racjonalne wykorzystanie składników majątkowych,
- wzrost wydajności pracy,
- nadzór nad przestrzeganiem zasad BHP, zabezpieczenia przeciwpożarowego
i ochrony środowiska naturalnego,
- Planowanie i nadzór nad inwestycjami,
- Przestrzeganie zasad określonych w polityce bezpieczeństwa i instrukcji określającej sposób zarządzania systemem informatycznym.
- Uprawnienia:
- Podejmowanie stosownych decyzji dla zapewnienia prawidłowego funkcjonowania podległego działu,
- Współpraca z pozostałymi pracownikami i określenie sposobu wykonywanych zadań celem zapewnienia prawidłowego funkcjonowania Zakładu,
- Może zastępować Dyrektora w czasie jego nieobecności w zakresie spraw finansowych po pisemnym upoważnieniu,
- Zgłaszanie wniosków i uwag dotyczących usprawnień w zakresie prowadzonych spraw,
- Wnioskowanie w sprawie nagród i kar podległych pracowników.
- Zakres odpowiedzialności:
- Terminowe, rzetelne sporządzanie sprawozdań finansowych i analiz
w nadzorowanym dziale, - Prawidłowa realizacja zadań wynikających z planu ekonomicznego, zapewniająca wysoką efektywność działania WOPiTU,
- Organizacja i koordynacja pracy jednostek organizacyjnych WOPiTU celem zapewnienia prawidłowej gospodarski finansowej,
- Należyta ochrona i wykorzystanie składników majątkowych WOPiTU, dbałość
o powierzone mienie, - Przestrzeganie zasad określonych w polityce bezpieczeństwa i instrukcji określającej sposób zarządzania systemem informatycznym,
- Wykonywanie innych zadań zleconych przez Dyrektora.
- Terminowe, rzetelne sporządzanie sprawozdań finansowych i analiz
§ 10
KOORDYNATOR ODDZIAŁÓW TERAPII UZALEŻNIEŃ
- Podlega bezpośrednio Dyrektorowi.
- Odpowiada za pracę Całodobowego Oddziału Leczenia Uzależnień, Całodobowego Oddziału Leczenia Uzależnień z Podwójną Diagnozą i Dziennego Oddziału Terapii Uzależnień.
- Odpowiada za sprawne funkcjonowanie nadzorowanych komórek pod względem lekarskim, terapeutycznym, administracyjnym i gospodarczym oraz za właściwe leczenie chorych.
- W czasie wykonywania swych zadań jest bezpośrednim przełożonym pracowników merytorycznych przydzielonych do pracy w oddziałach terapii uzależnień.
- Obowiązki i odpowiedzialność:
- Koordynator ponosi całkowitą odpowiedzialność za leczenie pacjentów
w podległych komórkach, - Dba o udzielanie świadczeń medycznych zgodnie z aktualną wiedzą i przepisami prawa,
- Posiada znajomość przepisów prawnych, zarządzeń wewnętrznych, regulaminów odnoszących się do kierowanej komórki organizacyjnej oraz ich stosowania,
- Prowadzi nadzór nad listą oczekujących do oddziałów i koordynuje ustalanie ilości wolnych miejsc przyjęć na poszczególne dni przyjęć, konsultuje pacjentów wymagających wejścia w przyspieszonym terminie.
- Przyjmuje pacjentów do oddziałów i przydziela terapeutę indywidualnego.
- Zapewnia ciągłość pracy personelu merytorycznego
- Sporządza sprawozdania merytoryczne na zlecenie Dyrektora,
- Prowadzi zajęcia indywidualne i grupowe z pacjentami oddziału,
- Ustala terminy i uczestniczy w spotkaniach superwizyjnych,
- Uczestniczy w opracowaniu indywidualnych planów terapii,
- Opracowuje procedury i instrukcje pracy terapeutycznej,
- Współpracuje z lekarzami, dba o zabezpieczenie pracy lekarza w oddziale,
- Opracowuje dane statystyczne z zakresu udzielanych świadczeń dla potrzeb statystyki publicznej i podmiotów zewnętrznych,
- Dba o zaopatrzenie w pomoce terapeutyczne, literaturę oraz materiały biurowe
do realizacji programu terapeutycznego, - Dokonuje okresowej oceny pracowników,
- Jest odpowiedzialny za prawidłowe prowadzenie dokumentacji: historii choroby, ksiąg, kart informacyjnych, wydawanych opinii i zaświadczeń oraz innej wymaganej ustawowo dokumentacji,
- Czuwa nad zapewnieniem bezpieczeństwa w kierowanych komórkach organizacyjnych, zwłaszcza z zachowaniem zasad BHP, p/poż.
- Wspiera i stale motywuje podnoszenie wiedzy i kompetencji zawodowych pracowników w podległych komórkach,
- Uczestniczy w zebraniach klinicznych, omawia wybrane przypadki chorobowe
z pracownikami i ustala sposób i kierunek pracy, - Szkoli i nadzoruje pracę stażystów,
- Ustala grafiki pracy podległego personelu i zapewnia ciągłość pracy personelu,
- Terminowo sporządza sprawozdania okresowe i roczne.
- Koordynator ponosi całkowitą odpowiedzialność za leczenie pacjentów
- Uprawnienia:
- Jest zwierzchnikiem personelu pracującego w podległych komórkach oraz występuje z wnioskami o awansowanie, nagradzanie lub ukaranie podległego personelu,
- Koordynator kieruje pracą całego personelu zatrudnionego w podległych komórkach i dba o podnoszenie przez nich wiedzy medycznej i terapeutycznej,
- Zapewnia warunki do zachowania tajemnicy służbowej w kierowanych jednostkach organizacyjnych,
- Wykonuje inne zadania zlecone przez Dyrektora.
§ 11
KOORDYNATOR PORADNI SPECJALISTYCZNYCH
- Podlega bezpośrednio Dyrektorowi.
- Odpowiada za funkcjonowanie poradni specjalistycznych: Poradni Leczenia Uzależnień i Współuzależnienia, Poradni dla Uzależnionych od Środków Psychoaktywnych, Poradni Psychologicznej, Poradni Uzależnień w Zambrowie.
- Odpowiada za sprawne funkcjonowanie nadzorowanych komórek pod względem lekarskim, terapeutycznym, administracyjnym i gospodarczym oraz za właściwą terapię pacjentów.
- W czasie wykonywania swych zadań jest bezpośrednim przełożonym pracowników merytorycznych przydzielonych do pracy w poradniach.
- Obowiązki i odpowiedzialność:
- Koordynator ponosi całkowitą odpowiedzialność za przebieg procesu terapii pacjentów w podległych komórkach,
- Dba o udzielanie świadczeń medycznych zgodnie z aktualną wiedzą i przepisami prawa,
- Posiada znajomość przepisów prawnych, zarządzeń wewnętrznych, regulaminów odnoszących się do kierowanej komórki organizacyjnej oraz ich stosowanie,
- Prowadzi nadzór nad listą oczekujących na przyjęcie w poszczególnych poradniach, konsultuje pacjentów wymagających przyjęcia w przyspieszonym terminie;
- Odpowiada za opracowanie i prawidłowy przebieg programu terapeutycznego
w podległych poradniach; - Sporządza sprawozdania statystyczne i merytoryczne;
- Prowadzi zajęcia indywidualne i grupowe z pacjentami,
- Dba o zaopatrzenie w pomoce terapeutyczne, literaturę oraz materiały biurowe
do realizacji programu terapeutycznego; - Nadzoruje kierowanie pacjentów do leczenia w oddziałach terapii uzależnień;
- Zapewnia ciągłość pracy personelu merytorycznego;
- Sporządza sprawozdania merytoryczne na zlecenie Dyrektora,
- Ustala terminy i uczestniczy w spotkaniach superwizyjnych,
- Opracowuje procedury i techniki pracy terapeutycznej,
- Współpracuje z lekarzami, dba o zabezpieczenie pracy lekarza w poradniach terapii uzależnień;
- Opracowuje dane statystyczne z zakresu udzielanych świadczeń dla potrzeb statystyki publicznej i podmiotów zewnętrznych,
- Dba o zaopatrzenie w pomoce terapeutyczne, literaturę oraz materiały biurowe
do realizacji programu terapeutycznego, - Dokonuje okresowej oceny pracowników;
- Jest odpowiedzialny za prawidłowe prowadzenie dokumentacji: historii choroby, ksiąg, kart informacyjnych, wydawanych opinii i zaświadczeń oraz innej wymaganej ustawowo dokumentacji;
- Czuwa nad zapewnieniem bezpieczeństwa w kierowanej komórce organizacyjnej, zwłaszcza z zachowaniem zasad BHP, p/poż.;
- Wspiera i stale motywuje podnoszenie wiedzy i kompetencji zawodowych pracowników w podległych komórkach,
- Uczestniczy w zebraniach klinicznych, omawia wybrane przypadki chorobowe
z pracownikami i ustala sposób i kierunek pracy; - Szkoli i nadzoruje pracę stażystów;
- Ustala grafiki pracy podległego personelu i zapewnia ciągłość pracy personelu,
- Terminowo sporządza sprawozdania okresowe i roczne.
- Uprawnienia:
- Jest zwierzchnikiem personelu pracującego w podległych komórkach oraz występuje z wnioskami o awansowanie, nagradzanie lub ukaranie podległego personelu,
- Koordynator kieruje pracą całego personelu zatrudnionego w podległych komórkach i dba o podnoszenie przez nich wiedzy medycznej i terapeutycznej,
- Zapewnia warunki do zachowania tajemnicy służbowej w kierowanych jednostkach organizacyjnych,
- Wykonuje inne zadania zlecone przez Dyrektora.
§ 12
KOORDYNATOR OŚRODKA ŚRODOWISKOWEJ OPIEKI PSYCHOLOGICZNEJ I PSYCHOTERAPEUTYCZNEJ DLA DZIECI I MŁODZIEŻY
- Podlega bezpośrednio Dyrektorowi.
- Odpowiada za funkcjonowanie Ośrodka Opieki Środowiskowej Psychologicznej
i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży – I poziom referencyjny (OŚOPiPdDiM) w Łomży, Sławcu i Wysokiem Mazowieckiem. - Odpowiada za sprawne funkcjonowanie nadzorowanej komórki pod względem terapeutycznym, administracyjnym i gospodarczym.
- W czasie wykonywania swych zadań jest bezpośrednim przełożonym pracowników merytorycznych przydzielonych do pracy w komórce organizacyjnej.
- Obowiązki i odpowiedzialność:
- Koordynator ponosi całkowitą odpowiedzialność za przebieg procesu terapii pacjentów w podległej komórce,
- Dba o udzielanie świadczeń medycznych zgodnie z aktualną wiedzą i przepisami prawa,
- Posiada znajomość przepisów prawnych, zarządzeń wewnętrznych, regulaminów odnoszących się do kierowanej komórki organizacyjnej oraz ich stosowanie,
- Prowadzi nadzór nad listą oczekujących na przyjęcie do specjalistów, zwłaszcza psychologów i psychoterapeutów;
- Odpowiada za opracowanie i prawidłowy przebieg programu terapeutycznego
w podległej komórce; - Nadzoruje kierowanie pacjentów do leczenia w oddziałach psychiatrycznych;
- Zapewnia ciągłość pracy personelu merytorycznego;
- Sporządza sprawozdania merytoryczne na zlecenie Dyrektora,
- Ustala terminy i uczestniczy w spotkaniach superwizyjnych,
- Opracowuje procedury i techniki pracy terapeutycznej,
- Opracowuje dane statystyczne z zakresu udzielanych świadczeń dla potrzeb statystyki publicznej i podmiotów zewnętrznych,
- Dokonuje okresowej oceny pracowników;
- Sporządza terminowo sprawozdania statystyczne i merytoryczne, okresowe i roczne lub na zlecenie Dyrektora.
- Dba o zaopatrzenie w pomoce terapeutyczne, literaturę oraz materiały biurowe
do realizacji programu terapeutycznego; - Jest odpowiedzialny za prawidłowe prowadzenie dokumentacji: historii choroby, ksiąg, kart informacyjnych, wydawanych opinii i zaświadczeń oraz innej wymaganej ustawowo dokumentacji;
- Czuwa nad zapewnieniem bezpieczeństwa w kierowanej komórce organizacyjnej, zwłaszcza z zachowaniem zasad BHP, p/poż.;
- Wspiera i stale motywuje podnoszenie wiedzy i kompetencji zawodowych pracowników,
- Uczestniczy w konsyliach, zebraniach klinicznych i omawia wybrane przypadki terapeutyczne z pracownikami i ustala sposób i kierunek pracy;
- Szkoli i nadzoruje pracę stażystów w zakresie swojej dziedziny pracy;
- Kieruje stażystów do konkretnych specjalistów w zależności od dziedziny pracy, którą reprezentują;
- Ustala grafiki pracy podległego personelu i zapewnia ciągłość pracy personelu,
- Współpracuje z innymi placówkami i organizacjami w ramach wykonywanej pracy środowiskowej na rzecz pacjentów.
- Uprawnienia
- Koordynator kieruje pracą całego personelu zatrudnionego w podległej komórce
i dba o podnoszenie przez nich wiedzy terapeutycznej; - Jest zwierzchnikiem personelu pracującego w podległej komórce oraz występuje z wnioskami o awansowanie, nagradzanie lub ukaranie podległego personelu;
- Zapewnia warunki do zachowania tajemnicy służbowej w kierowanej jednostce organizacyjnej;
- Wykonuje inne zadania zlecone przez Dyrektora.
- Koordynator kieruje pracą całego personelu zatrudnionego w podległej komórce
§ 13
PIELĘGNIARKA KOORDYNUJĄCA ZAKŁADU OPIEKUŃCZO – LECZNICZEGO
- Podlega bezpośrednio Dyrektorowi.
- Pełni funkcję koordynatora zakładu opiekuńczo-leczniczego.
- Odpowiada za pracę zakładu opiekuńczo – leczniczego ogólnego i zakładu opiekuńczo-leczniczego dla pacjentów wentylowanych mechanicznie ;
- Odpowiada za sprawne funkcjonowanie nadzorowanych oddziałów pod względem pielęgniarskim, lekarskim, rehabilitacyjnym.
- Zapewnia warunki organizacyjno-techniczne do wykonywania zadań w Zakładzie.
- Obowiązki i odpowiedzialność:
- Kierowanie i organizowanie pracy pielęgniarek i innego podległego personelu poprzez planowanie i dobór prawidłowych metod postępowania pielęgnacyjnego;
- Uczestniczenie w tworzeniu planu opieki, poszukiwanie i proponowanie nowych rozwiązań usprawniających pracę oraz poprawiających jakość udzielanych świadczeń;
- Organizowanie i wpływanie na prawidłową realizację zadań z zakresu profilaktyki i promocji zdrowia w stosunku do chorych i ich rodzin/opiekunów;
- Uczestniczenie w obchodach lekarskich;
- Sporządzanie harmonogramów pracy personelu;
- Dbanie o poziom satysfakcji pacjentów z udzielanych świadczeń pielęgniarskich;
- Prowadzenie adaptacji zawodowej nowo przyjętego personelu;
- Monitorowanie, ocenianie i analizowanie jakości pielęgnowania;
- Zapewnianie planowego i terminowego wykonania zabiegów pielęgnacyjnych;
- Zapewnienie wykonania zaleconych badań i konsultacji lekarskich;
- Prowadzenie bieżącej kontroli wykonywanych zadań zleconych przez NFZ oraz dokumentowanie udzielanych świadczeń;
- Przeprowadzanie kontroli i opiniowanie podległego personelu;
- Zapewnienie zleconych przewozów chorych;
- Planowanie zebrań wewnątrzoddziałowych zgodnie z potrzebami oddziału;
- Nadzorowanie realizacji zadań, w tym:
- prowadzenie dokumentacji pielęgniarskiej; dbanie o prawidłowe zabezpieczenie w leki, sprzęt medyczny, żywność dojelitową, materiały opatrunkowe, środki dezynfekcyjne, itp.;
- zgłaszanie dyrektorowi zapotrzebowania dotyczącego niezbędnego wyposażenia w sprzęt i aparaturę medyczną oraz ich właściwego funkcjonowania;
- dbałość o zabezpieczenie powierzonego mienia;
- współpraca z lekarzem i dietetykiem w sprawie żywienia pacjentów a zwłaszcza stosowania diety.
- Bieżące monitorowanie, ocenianie i analizowanie jakości pielęgnowania,
- Bezpośredni nadzór nad pracą podległego personelu,
- Ścisła współpraca z lekarzami prowadzącymi pacjentów,
- Organizowanie właściwego przepływu informacji o pacjencie miedzy wszystkimi członkami zespołu terapeutycznego;
- Zapewnienie bezpieczeństwa pacjentom oraz prawidłowej opieki nad ciężko chorymi i umierającymi;
- Ścisła współpraca z Główną Księgową w zakresie prowadzonych rozliczeń finansowych,
- Opracowywanie planów szkoleń oraz planów urlopów podległego personelu,
- Podejmowanie działań mających na celu poprawę jakości świadczonych usług,
- Prowadzenie okresowych ocen podległego personelu,
- Gromadzenie, przechowywanie i archiwizowanie przetwarzanej w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym dokumentacji zgodnie z obowiązującymi przepisami.
- Składanie wniosków do Dyrektora WOPiTU w sprawach mających na celu poprawne funkcjonowanie jednostki;
- Określanie racjonalnych potrzeb dotyczących ilości zatrudnianego personelu medycznego;
- Przestrzeganie przepisów BHP i p/poż.;
- Nadzór nad przestrzeganiem praw pacjenta i zasad etyki personelu.
- Uprawnienia:
- Bezpośredni przełożony pracowników zatrudnionych w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym, wnioskuje o awans, nagrody i kary pracowników;
- Podejmowanie decyzji niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania Zakładu.
§14
PIELEGNIARKA KOORDYNUJĄCA DZIAŁU REJESTRACJI I PRZYJĘĆ
- Podlega bezpośrednio Dyrektorowi.
- Pełni funkcję koordynatora Działu Rejestracji i Przyjęć.
- Pielęgniarka Koordynująca organizuje i nadzoruje pracę pielęgniarek, rejestratorek, sekretarek medycznych zatrudnionych w Rejestracji, poradniach terapii uzależnień i oddziałach terapii uzależnień.
- Zadania:
- Nadzorowanie sprawnego przebiegu rejestracji pacjentów do poszczególnych jednostek organizacyjnych;
- Znajomość przepisów prawnych odnośnie prowadzenia dokumentacji;
- Prowadzenie dokumentacji zgodnie z aktualnymi przepisami;
- Zakładanie i prowadzenie dokumentacji indywidualnej leczonych pacjentów, księgi głównej przyjęć, księgi odmowy przyjęcia i innych dokumentów wymaganych przepisami prawa;
- Organizacja sprawnego przebiegu przyjęć pacjentów do oddziałów całodobowych stacjonarnych i oddziału dziennego;
- Sprawdzanie uprawnień do ubezpieczenia i ważności skierowania do jednostek organizacyjnych, w których jest to wymagane;
- Przygotowywanie korespondencji sądowej dotyczącej leczących się pacjentów;
- Nadzór nad prowadzeniem kart statystycznych;
- Wprowadzanie do programu medycznego informatycznego Medis i Somed danych służących rozliczaniu udzielonych świadczeń zgodnie z obowiązującą umową z NFZ o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień oraz opieka długoterminowa;
- Prowadzenie i rozliczanie świadczeń opieki zdrowotnej hospitalizacji pacjentów zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych;
- Prowadzenie zadań statystyki publicznej zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi statystyki publicznej;
- Udostępnianie dokumentacji medycznej;
- Udzielanie informacji oraz instruktażu pracownikom działu;
- Monitorowanie przestrzegania ustawy o przeciwdziałaniu alkoholizmowi;
- Wykonywanie innych czynności zleconych przez przełożonego związanych bezpośrednio z pracą zawodową, nie objętych niniejszym zakresem;
- Przestrzeganie przepisów BHP i p/poż.;
- Nadzór nad przestrzeganiem praw pacjenta i zasad etyki personelu.
- Uprawnienia:
- Bezpośredni przełożony pracowników zatrudnionych w Dziale Rejestracji i Przyjęć, wnioskuje o awans, nagrody i kary pracowników;
- Podejmowanie decyzji niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania Zakładu.
§ 15
INSPEKTOR DS. BHP
- Podlega bezpośrednio Dyrektorowi.
- Zakres zadań związanych z obszarem BHP:
- Kontrolowanie warunków pracy oraz przestrzeganie przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy przez wszystkich zatrudnionych.
- Nadzór nad zaopatrywaniem pracowników w odzież ochronną, obuwie robocze, ochronne i inny sprzęt ochrony osobistej zgodnie z obowiązującymi przepisami.
- Dodatkowy zakres przydzielonych zadań związanych z ochroną przeciwpożarową:
- Przeprowadzanie kontroli i doradzanie pracodawcy w zakresie przestrzegania zaleceń przeciw pożarowych, technicznych i technologicznych.
- Nadzór nad terminowością konserwacji i urządzeń ppoż., w sposób dający gwarancję sprawnego funkcjonowania;
- Doradzanie w zakresie rozmieszczenia gaśnic i zabezpieczeń przeciwpożarowych;
- Znajomość działania w Zakładzie systemu zabezpieczenia p/pożarowego
i instruowanie w tym zakresie pracowników; - Zapoznanie pracowników z przepisami p/pożarowymi;
- Dbałość o bezpieczeństwo osób przebywających w obiekcie zapewniając im możliwość ewakuacji;
- Opracowanie planów ewakuacji w sytuacji wystąpienia pożaru lub innych zagrożeń klęski żywiołowej.
INSPEKTOR DS. ŻYWIENIA
- Podlega bezpośrednio Głównej Księgowej.
- Do zakresu wykonywanych zadań należy:
- Nadzór nad właściwym procesem żywienia pacjentów WOPiTU,
- Regularne przeprowadzanie weryfikacji systemu HACCAP, aktualizacja zmian
w księdze , dokonywanie poprawek , nanoszenie w księdze HACCAP, - Przeprowadzanie badań jakości wody w labolatoriach zatwierdzonych przez Inspekcję Sanitarną,
- W celu skutecznego zapobiegania występowania szkodników, prowadzenie monitoringu terenu i otoczenia palcówki, w szczególności miejsc składowania odpadków,
- Przechowywanie dokumentacji – rejestry kontrolne i protokoły z podjętych akcji DDD, Szkolenie nowych pracowników, zapoznanie z księgą HACCAP, instrukcjami
i formularzami stosowanymi w placówce
§ 17
INSPEKTOR OCHRONY DANYCH
- Podlega bezpośrednio Dyrektorowi.
- Zakres zadań:
- Odpowiada za realizację ustawy o ochronie danych osobowych w zakresie dotyczącym Administratora Bezpieczeństwa Informacji;
- Identyfikuje i analizuje zagrożenia oraz ryzyko przetwarzanych przez Zakład informacji;
- Określa potrzeby w zakresie bezpieczeństwa systemów informatycznych , w których przetwarzane są dane osobowe;
- Identyfikuje i aktualizuje zbiory danych osobowych;
- Prowadzi ewidencję baz danych w systemach informatycznych, w których przetwarzane są dane osobowe;
- Weryfikuje zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz klauzul obowiązków informacyjnych, a w razie potrzeby przygotowuje niezbędne zmiany lub opracowuje właściwe dokumenty i klauzule;
- Analiza stosowanych przez Zakład techniczno-organizacyjnych środków ochrony, bezpieczeństwa fizycznego oraz informatycznego związanych z przetwarzaniem danych osobowych;
- Prowadzi rejestr czynności przetwarzania danych osobowych;
- Prowadzi ewidencję baz danych w systemach informatycznych;
- Monitoruje działania zabezpieczeń wdrożonych w celu ochrony danych osobowych w systemach informatycznych;
- Prowadzi rejestr wszystkich kategorii czynności przetwarzania dokonywanych
w imieniu administratora; - Prowadzi oraz zarządza ewidencją osób upoważnionych do przetwarzania danych osobowych;
- Prowadzi szkolenia dla pracowników z zakresu ochrony danych osobowych;
- Prowadzi audyty podmiotów, którym Zakład powierzył przetwarzanie danych osobowych;
- Monitoruje przestrzeganie RODO, innych przepisów Unii lub państw członkowskich o ochronie danych oraz polityk administratora lub podmiotu przetwarzającego w dziedzinie ochrony danych osobowych, w tym podział obowiązków, działania zwiększające świadomość, szkolenia personelu uczestniczącego w operacjach przetwarzania oraz powiązane z tym audyty.
§ 18
INFORMATYK
- Podlega bezpośrednio Dyrektorowi.
- Ma przydzielone zadania i obowiązki Administratora Systemu Informatycznego.
- Zakres wykonywanych zadań:
- Stały nadzór nad funkcjonowaniem sieci lokalnej informatycznej i jej urządzeń (serwery, sieciowe urządzenia aktywne, drukarki sieciowe itd.);
- Usunięcie awarii sprzętu i oprogramowania;
- Nadzór nad wykonywaniem kopii zapasowych w systemach informacyjnych funkcjonujących w WOPiTU;
- Przyznawanie dostępu na wniosek Dyrektora do systemów informatycznych (login + hasło);
- Instalowanie i wdrażanie nowych wersji oprogramowania;
- Szkolenie użytkowników sprzętu;
- Usunięcie awarii sprzętu, oprogramowania powstałej na wskutek wypadków losowych,
- Kontrola formalna i bieżący nadzór nad prawidłowością udzielanych i rozliczanych świadczeń zdrowotnych i sporządzanie raportów o stwierdzonych błędach;
- Nadzór nad obsługą portalu SZOI (nad rzetelnym wprowadzeniem i bieżącą aktualizacją danych zgodnych ze stanem faktycznym);
- Koordynacja i nadzór organizacyjny nad wdrażaniem i obsługą programu informatycznego do dokumentacji medycznej i rozliczeń świadczeń zdrowotnych;
- Nadzór nad eksploatacją i konserwacją komputerów oraz urządzeń sieciowych;
- Utrzymanie strony internetowej;
- Aktualizacja stron internetowych, BIP;
- Zapewnienie dostępności Internetu na wyznaczonych stanowiskach komputerowych;
- Bieżące optymalizowanie konfiguracji oprogramowania i sprzętu komputerowego, uwzględniające potrzeby WOPiTU;
- Aktualizacja oprogramowania antywirusowego zabezpieczającego system informatyczny WOPiTU;
- Ochrona danych osobowych w systemie informatycznym, a w szczególności przeciwdziałanie dostępowi osób niepowołanych oraz przeciwdziałanie w przypadku wykrycia naruszeń zabezpieczeń systemu zgodnie z ustawą o ochronie danych;
- Przestrzeganie zasad określonych w polityce bezpieczeństwa i instrukcji określającej sposób zarządzania systemem informatycznym;
- Przestrzeganie zasad określonych w instrukcji postępowania w sytuacji naruszenia ochrony danych osobowych;
- Niezwłocznie zawiadamianie Inspektora Ochrony Danych Osobowych o wszelkich naruszeniach lub stwierdzonych próbach naruszenia systemu ochrony danych osobowych, odnotowanym incydencie mogącym mieć wpływ na prawidłowe funkcjonowanie systemu ochrony danych osobowych, zwłaszcza bezpieczeństwo danych osobowych;
- Pomoc przy inwentaryzacji sprzętu komputerowego i sieciowego;
- Pomoc w opracowywaniu przetargu na zakup sprzętu komputerowego
i oprogramowania; - Pomoc przy wysyłaniu i odbieraniu dokumentów drogą elektroniczną.
§ 19
KOORDYNATOR DS. DOSTĘPNŚCI
- W zakresie wykonywanych zadań podlega bezpośrednio Dyrektorowi.
- Do głównych zadań Koordynatora ds. dostępności:
- Wsparcie osób ze szczególnymi potrzebami w dostępie do usług świadczonych przez Wojewódzki Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień,
- Przygotowanie i koordynacja wdrożenia planu działania na rzecz poprawy zapewnienia dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, zgodnie z minimalnymi wymaganiami służącymi zapewnieniu dostępności, określonymi w art. 6 ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (Dz.U. z 2022 r. poz. 2240 z późn. zm.),
- Monitorowanie działalności Wojewódzkiego Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień w zakresie zapewnienia dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami,
- Realizowanie innych obowiązków określonych przepisami.
- Zadania, o których mowa powyżej Koordynator ds. Dostępności wykonuje przy pomocy pracowników WOPiTU.
§ 20
OBSLUGA PRAWNA (ADWOKAT/RADCA PRAWNY)
- W zakresie wykonywanych zadań podlega bezpośrednio Dyrektorowi.
- Do głównych zadań Radcy Prawnego należy:
- Opiniowanie pod względem prawnym zawieranych umów;
- Opiniowanie pod względem prawnym dokumentów związanych z zamówieniami publicznymi;
- Sporządzanie opinii prawnych;
- Nadzór prawny nad egzekucją należności i reprezentowanie interesów WOPiTU przed zewnętrznymi podmiotami;
- Opiniowanie sporządzanych dokumentów i decyzji dotyczących m.in. aktów wewnętrznych, umów z kontrahentami; spraw pracowniczych.
§ 21
KAPELAN
- W zakresie wykonywanych zadań podlega Dyrektorowi.
- Do głównych zadań należy:
- Udzielanie wsparcia duchowego na życzenie osób potrzebujących;
- Odprawianie mszy w Kaplicy Św. Alberta w WOPiTU;
- Odwiedzanie chorych w salach i umożliwienie im skorzystania z sakramentów;
- W nagłych sytuacjach dostępność, w miarę możliwości, na każdorazowe wezwanie.
§ 22
DO ZADAŃ WSZYSTKICH PRACOWNIKÓW MEDYCZNYCH NALEŻY:
- Przestrzeganie tajemnicy służbowej i zawodowej.
- Przestrzeganie tajemnicy danych osobowych zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (Dz.Urz. UE L 119), zwanego RODO oraz ustawą z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1000) a także stosowanie się do wewnętrzne obowiązujących zasad w Wojewódzkim Ośrodku Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Łomży, związanych
z przetwarzaniem danych osobowych. - Przestrzeganie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta z dn. 6.11.2008 r. z późn. zm.
- Systematyczne dokształcanie się i podnoszenie kwalifikacji zawodowych i jakości udzielanych świadczeń medycznych.
- Przestrzegania zasad etyki zawodowej.
§ 23
LEKARZ
- Zakres zadań w ramach pracy w oddziale:
- Przyjęcie pacjenta do Oddziału zgodnie z obowiązującymi w WOPiTU zasadami;
- Opieka lekarska nad pacjentami przebywającymi w Oddziale;
- Staranne prowadzenie dokumentacji medycznej, zwłaszcza historii choroby i innej wymaganej przepisami NFZ;
- Przygotowanie dokumentów niezbędnych przy wypisie lub śmierci pacjenta;
- Kierowanie pacjentów na niezbędne konsultacje i badania do placówek wskazanych przez WOPiTU;
- Ustalanie receptariusza;
- Informowanie rodziny o stanie zdrowia pacjenta.
- Działania edukacyjno-profilaktyczne w relacji z pacjentem i jego rodziną.
- Udzielanie pierwszej pomocy w stanach bezpośrednio zagrażających życiu pacjenta;
- Udział w zebraniach klinicznych zespołu Oddziału;
- Współpraca z personelem medycznym pracującym w WOPiTU na rzecz leczenia pacjentów Oddziału.
- Ustalenie leczenia dietą.
- Przestrzeganie godzin pracy ustalonych w harmonogramie Oddziału.
- Zakres zadań w ramach pracy w poradni specjalistycznej:
- Badanie i diagnozowanie pod kątem skierowania do terapii w konkretnej poradni specjalistycznej;
- Kierowanie pacjentów w ramach potrzeby na niezbędne konsultacje do lekarzy innych specjalności, na badania laboratoryjne.
- Wydawanie zaświadczeń o stanie zdrowia i opinii dla instytucji do tego upoważnionych;
- W sytuacjach wskazanych leczenie farmakologiczne jako forma wsparcia terapii.
- Przestrzeganie godzin pracy ustalonych w harmonogramie poradni specjalistycznej;
- Współpraca z personelem medycznym pracującym w WOPiTU.
§ 24
PIELĘGNIARKA
- Do zadań pielęgniarki w oddziale całodobowym należy:
- Sprawowanie holistycznej opieki nad przebywającymi w oddziale pacjentami;
- Informowanie pacjenta i jego rodziny o prawach i obowiązkach pacjenta;
- Prowadzenie obowiązującej dokumentacji medycznej;
- Przyjęcie pacjenta do oddziału i ułatwienie mu adaptacji do nowego środowiska ;
- Zabezpieczenie i właściwe przechowywanie leków, środków dezynfekcyjnych
i innych materiałów medycznych zgodnie z obowiązującymi przepisami i aktualną wiedzą; - Utrzymanie w należytym stanie i gotowości narzędzi, aparatury i leków, niezbędnych do udzielania pierwszej pomocy oraz do wykonywania zabiegów pielęgnacyjno-leczniczych;
- Dokumentowanie przebiegu pielęgnowania, wykonywanych zabiegów terapeutyczno-diagnostycznych, wyników badań, obserwacji oraz przekazywanie informacji członkom zespołu terapeutycznego;
- Niezwłoczne powiadomienie pielęgniarki oddziałowej lub lekarza o pogorszeniu stanu zdrowia pacjenta, śmierci, pomyłce przy podawaniu leków;
- Prowadzenie działań edukacyjno-profilaktycznych.
- Do zadań pielęgniarki w poradni specjalistycznej należy:
- Prowadzenie dokumentacji medycznej i statystycznej poradni zgodnie
z obowiązującymi zasadami i przepisami prawnymi; - Zabezpieczenie sprzętu, materiałów, leków, dokumentów, niezbędnych do funkcjonowania poradni;
- Utrzymanie w należytym stanie i gotowości narzędzi, aparatury i leków niezbędnych do udzielenia pierwszej pomocy oraz do wykonania zabiegów pielęgniarsko-leczniczych;
- Wykonywanie zaleceń lekarza poradni specjalistycznej;
- Prowadzenie działań edukacyjno-profilaktycznych.
- Prowadzenie dokumentacji medycznej i statystycznej poradni zgodnie
§ 25
SPECJALISTA W DZIEDZINIE PSYCHOTERAPII UZALEŻNIEŃ / SPECJALISTA PSYCHOTERAPII UZALEŻNIEŃ
- Do głównych zadań specjalisty psychoterapii uzależnień należy:
- Ustalanie rozpoznania problemów pacjenta zgłaszającego się do Ośrodka
na podstawie danych uzyskanych z wywiadu z nim samym lub jego rodziną oraz informacji uzyskanych od innych członków zespołu terapeutycznego. - Opracowanie osobistych programów terapii (OPT).
- Prowadzenie pacjentów wg osobistych programów terapii.
- Konsultowanie pacjentów – (tzw. absolwentów OTU) realizujących program zdrowienia.
- Udzielanie konsultacji na zapotrzebowanie innych placówek .
- Udział w zebraniach klinicznych zespołu, superwizjach, odprawach i zebraniach społeczności.
- Przeprowadzanie szkoleń dla innych pracowników Ośrodka młodszych stażem kolegów i studentów.
- Przestrzeganie dyscypliny pracy lub ustalonego harmonogramu pracy.
- Prowadzenie indywidualnych rozmów terapeutycznych z pacjentami zgłaszającymi się do Ośrodka na etapie wstępnym oraz podstawowym.
- Udzielanie świadczeń terapeutycznych w poradni specjalistycznej lub oddziale terapii uzależnień stacjonarnym/dziennym wg ustalonego grafiku.
- Prowadzenie zajęć grupowych, edukacyjno-terapeutycznych wg ustalonego programu.
- Konsultowanie pracy instruktorów w zakresie problemów wynikających z pracy z pacjentem.
- Prowadzenie dokumentacji medycznej w formie elektronicznej wg ustalonych wzorów (historia choroby pacjenta, księga główna przyjęć) i odnotowywanie w niej podejmowanych czynności oraz dokonywanie zapisów z podejmowanych działań terapeutycznych.
- Dokonywanie wpisów w dokumentacji medycznej w formie elektronicznej każdego rodzaju wykonywanej pracy z pacjentem uzależnionym.
- Przygotowanie i prowadzenie korespondencji, dokumentacji i sprawozdań dotyczących programów profilaktycznych.
- Przestrzeganie zasad etycznych zawartych w Kodeksie Etyki Terapeuty Uzależnień i kodeksie etyki obowiązującym w WOPiTU.
- Kierowanie pacjentów do innych specjalistów w razie potrzeby.
- Prowadzenie zajęć z zakresu terapii rodzinnej lub działań profilaktyczno-edukacyjnych na rzecz pacjenta i jego rodziny.
- Ustalanie rozpoznania problemów pacjenta zgłaszającego się do Ośrodka
§ 26
INSTRUKTOR TERAPII UZALEŻNIEŃ
- Do zadań instruktora terapii uzależnień należy:
- Opracowanie osobistych programów terapii (OPT) i konsultowanie ustalonej pracy ze specjalistami psychoterapii uzależnień;
- Prowadzenie pacjentów wg osobistych programów terapii;
- Konsultowanie prowadzonej terapii uzależnień ze specjalistami psychoterapii uzależnień, praca pod nadzorem specjalisty;
- Konsultowanie pacjentów – (tzw. absolwentów OTU) realizujących program zdrowienia;
- Udział w zebraniach zespołu, superwizjach, odprawach i zebraniach społeczności.
- Przestrzeganie dyscypliny pracy lub ustalonego harmonogramu pracy.
- Prowadzenie indywidualnych rozmów terapeutycznych z pacjentami zgłaszającymi się do WOPiTU na etapie wstępnym oraz podstawowym;
- Udzielanie świadczeń terapeutycznych w poradni specjalistycznej lub oddziale terapii uzależnień stacjonarnym/dziennym wg ustalonego grafiku;
- Prowadzenie zajęć grupowych, edukacyjno-terapeutycznych wg ustalonego programu.
- Prowadzenie dokumentacji medycznej w formie elektronicznej wg ustalonych wzorów (historia choroby pacjenta, księga główna przyjęć) i odnotowywanie w niej podejmowanych czynności oraz dokonywanie zapisów z podejmowanych działań terapeutycznych;
- Dokonywanie wpisów w dokumentacji medycznej w formie elektronicznej każdego rodzaju wykonywanej pracy z pacjentem uzależnionym;
- Przygotowanie i prowadzenie korespondencji, dokumentacji i sprawozdań dotyczących programów profilaktycznych;
- Przestrzeganie zasad etycznych zawartych w Kodeksie Etyki Terapeuty Uzależnień i kodeksie etyki obowiązującym w WOPiTU;
- Prowadzenie zajęć profilaktyczno-edukacyjnych na rzecz pacjenta i jego rodziny. Kierowanie pacjentów do innych specjalistów w razie potrzeby.
§ 27
PSYCHOTERAPEUTA
- Do zadań psychoterapeuty należy:
- Prowadzenie terapii indywidualnej polegającej na indywidualnych spotkaniach
z pacjentem i grupowej opartej na pracy terapeuty z kilku, bądź kilkunastoosobową grupą uczestników; - Udzielanie pomocy oraz usuwanie objawów chorobowych u osób z zaburzeniami osobowości, nerwicami, uzależnieniami i dolegliwościami fizycznymi o podłożu psychicznym, używając odpowiednich metod i technik, bazujących na słownym kontakcie z pacjentem;
- Przeprowadzanie indywidualnych rozmów diagnostyczno-terapeutycznych
z osobami zgłaszającymi się do WOPiTU – w ramach poradni specjalistycznych; - Udzielanie konsultacji na zapotrzebowanie innych placówek na zlecenie Dyrektora;
- Diagnoza problemu (na podstawie wypowiedzi pacjenta, jego niewerbalnej ekspresji, wyglądu, zachowania);
- Kontrakt psychoterapeutyczny (czyli umowa dotycząca wzajemnych oczekiwań pacjenta i terapeuty, a także częstotliwości spotkań, celu psychoterapii i jej długości); Praca nad problemami pacjenta i pomoc w ich rozwiązaniu (podstawą jest rozmowa psychoterapeuty z pacjentem, analiza jego wypowiedzi i zachowania, pobudzenie do myślenia i samodzielnego wyjaśniania swoich zaburzeń);
- Klasyfikacja problemu pacjenta do odpowiedniej kategorii schorzeń;
- Leczeniem osób cierpiących na różne zaburzenia psychiczne, tj. zdiagnozowane zaburzenia lękowe, fobie, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, depresje, zaburzenia odżywiania, a także niektóre choroby psychiczne;
- Praca z osobami bez zdiagnozowanych medycznie zaburzeń, które doświadczają trudności związanych z realizacją swojego życia, np. mają trudności z nawiązywaniem i utrzymywaniem bliskich relacji z innymi ludźmi, cierpią z powodu poczucia niskiej wartości czy braku sensu życia, doświadczają kryzysów związanych np. z chorobą, ze stratą bliskiej osoby czy rozwodem.
- Dobór metod i technik pracy do możliwości i potrzeb pacjenta, przepracowywanie wraz z nim obszarów problemowych, aby doprowadzić do oczekiwanej zmiany lub zniwelowania cierpienia,
- Współpraca z innymi specjalistami zajmującymi się zdrowiem psychicznym,
np. lekarzem psychiatrą lub psychoterapeutą o innej specjalizacji, - Poddawanie się superwizji, czyli omówieniu swojej pracy z osobą bardziej doświadczoną w zawodzie, a także prowadzenie dokumentacji pacjentów,
- Stałe podnoszenie kwalifikacji zawodowych,
- Udział w superwizjach klinicznych, zebraniach zespołu, odprawach i zebraniach.
- Prowadzenie terapii indywidualnej polegającej na indywidualnych spotkaniach
§ 28
PSYCHOLOG
Zakres zadań:
- Przeprowadzanie indywidualnych rozmów diagnostyczno – terapeutycznych z pacjentami WOPiTU,
- Wykonywanie psychologicznych zadań diagnostycznych oraz formułowanie diagnozy psychologicznej,
- Prowadzenie zajęć indywidualnych i grupowych wg ustalonego programu oddziału lub poradni.
- Konsultowanie psychologiczne pacjentów WOPiTU,
- Udzielanie konsultacji na zapotrzebowanie innych placówek,
- Prowadzenie dokumentacji medycznej wg ustalonych wzorów (historia choroby pacjenta, księga raportów Oddziału, księga główna przyjęć) i odnotowywanie w niej podejmowanych czynności oraz dokonywanie zapisów z podejmowanych działań terapeutycznych,
- Wykonanie badań psychologicznych z własnej inicjatywy oraz na prośbę innych pracowników Zakładu.
- Przestrzeganie kodeksu etycznego psychologa zawartego w spisie Psychologów Polskich wydanym przez PTP w 1992 r.,
- Udział w zebraniach zespołu, superwizjach, odprawach i zebraniach społeczności,
- Przestrzeganie dyscypliny pracy lub ustalonego harmonogramu pracy,
- Poradnictwo psychologiczne dla pacjentów i członków ich rodzin,
- Zastępowanie psychologów w czasie ich nieobecności i wykonanie innych zadań zleconych przez Koordynatora lub Dyrektora.
§ 29
TERAPEUTA ŚRODOWISKOWY
Zakres zadań:
- Uczestniczenie we wczesnym rozpoznawaniu i rozwiązywaniu problemów zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży w ramach wielospecjalistycznego zespołu,
- Współpraca z rodziną i środowiskiem wychowawczym we wspomaganiu rozwoju,
- Koordynacja opieki i dostępu do różnorodnych placówek,
- Prowadzenie działań profilaktycznych i mających na celu wspomaganie prawidłowego rozwoju dziecka,
- Współudział w procesie diagnostyczno-terapeutycznym zaburzeń psychicznych poprzez uczestnictwo w planowaniu i realizacji terapii w wymiarze indywidualnym i społecznym, prowadzenie stałej oceny jej postępów oraz wybór adekwatnych oddziaływań medycznych i psychospołecznych,
- Prowadzenie konsultacji rodzinnych i instytucjonalno-rodzinnych dotyczących problemów zdrowia psychicznego dziecka lub nastolatka,
- Prowadzenie edukacji rodziców i wychowawców rozwijającej ich umiejętności dobrego kontaktu z dzieckiem i mających, na celu umacnianie więzi emocjonalnej i wprowadzanie w normy społeczne,
- Prowadzenie edukacji i socjoterapii adresowanej do dzieci i młodzieży rozwijającej kompetencje społeczne,
- Wspieranie rodziny i środowiska wychowawczego we wspomaganiu rozwoju dziecka z problemami zdrowia psychicznymi,
- Prowadzenie interwencji środowiskowych dotyczących pacjenta, jego rodziny oraz szerzej rozumianej społeczności lokalnej.
§ 30
- Zakres obowiązków służbowych bądź udzielanych świadczeń medycznych przez pracowników zatrudnionych w WOPiTU znajduje się w aktach osobowych pracowników.
- W sytuacji gdy jeden pracownik realizuje zakres obowiązków kilku stanowisk, podległość służbowa wynika z rodzaju wykonywanego w danym momencie obowiązku służbowego.
ROZDZIAŁ VII
ORGANIZACJA UDZIELANIA ŚWIADCZEŃ ZDROWOTNYCH
§ 31
- WOPiTU udziela świadczeń zdrowotnych ze środków publicznych osobom ubezpieczonym oraz innym osobom uprawnionym do tych świadczeń na podstawie odrębnych przepisów, a także za całkowitą odpłatnością.
- Świadczenia udzielane są w dniu zgłoszenia się pacjenta lub w terminie uzgodnionym osobiście lub telefonicznie oraz przez osoby trzecie.
- Świadczenia związane z leczeniem uzależnień udzielane są bez skierowania.
- Skierowania nie wymagają świadczenia zdrowotne udzielane w ramach Ośrodka Opieki Środowiskowej Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży.
- Skierowanie jest wymagane w celu skorzystania ze świadczeń zdrowotnych udzielanych w ramach Poradni Psychologicznej.
- Aby skorzystać z bezpłatnych świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych należy posiadać aktualne prawo do takich świadczeń.
- Osobom uzależnionym od alkoholu i innych substancji psychoaktywnych świadczenia zdrowotne udzielane są bezpłatnie zarówno posiadającym ubezpieczenie zdrowotne jak i nieubezpieczonym.
- Członkom rodzin osób uzależnionych udzielane są świadczenia w ramach systemu ubezpieczeń zdrowotnych.
- Młodzież od 18 r.ż. do 21 r.ż. korzystająca z leczenia w ramach Ośrodka Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży- I poziom referencyjny zobowiązana jest przedstawić zaświadczenie o kontynuacji nauki w szkole zawodowej/średniej lub policealnej.
- W przypadku osoby małoletniej lub nie posiadającej pełnej zdolności dla czynności prawnych zgodę na podjęcie leczenia w WOPiTU składa jej przedstawiciel ustawowy albo opiekun prawny.
§ 32
- Przy przyjęciu do WOPiTU zapewnia się pacjentowi:
- świadczenia zdrowotne;
- środki farmaceutyczne i materiały medyczne;
- pomieszczenia do udzielania świadczeń zdrowotnych;
- wyżywienie adekwatne do stanu zdrowia – w ramach oddziałów stacjonarnych.
- Terapia oparta jest na modelu społeczności terapeutycznej. W każdym z oddziałów realizowany jest program terapeutyczny adekwatny do leczonych jednostek chorobowych.
- Formy stosowanej terapii:
- Psychoterapia indywidualna i grupowa,
- Farmakoterapia,
- Terapia zajęciowa,
- Zajęcia relaksacyjne,
- Zajęcia ruchowe,
- Edukacja zdrowotna,
- Treningi umiejętności.
§ 33
- Przyjęcie pacjenta do WOPiTU odbywa się na zasadach określonych w ustawie o działalności leczniczej, ustawie o ochronie zdrowia psychicznego i ustawie
o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Zgodnie z tymi przepisami:- Przyjęcia do oddziałów WOPiTU są planowane. Koordynatorzy oddziałów wyznaczają termin, w którym nastąpi przyjęcie w myśl art. 20 ustawy z dnia
27 sierpnia 2004 r. o finansowaniu świadczeń opieki zdrowotnej ze środków publicznych. - Stosując się do zasad równego, przejrzystego i sprawiedliwego dostępu do planowanych świadczeń medycznych stosuje się:
- Ustalenie kolejności udzielania świadczeń na podstawie zgłoszeń pacjenta,
- Poinformowanie pacjenta lub jego przedstawiciela ustawowego o terminie udzielenia świadczenia wraz z podaniem przyczyny wyboru danego terminu,
- Wpisania za zgodą pacjenta lub przedstawiciela ustawowego w księdze oczekujących:
- Numer kolejny,
- Datę i godzinę wpisu,
- Imię i nazwisko pacjenta,
- Numer PESEL, w przypadku jego braku datę urodzenia i numer dokumentu potwierdzającego tożsamość pacjenta,
- Rozpoznanie lub powód przyjęcia,
- Adres pacjenta, numer telefonu lub oznaczenie innego sposobu komunikacji z pacjentem lub opiekunem,
- Termin udzielenia świadczenia medycznego,
- Imię i nazwisko oraz podpis osoby dokonującej wpisu w kolejnej pozycji prowadzonej przez siebie listy oczekujących na udzielenie świadczenia medycznego.
- Wpisania daty i przyczyny skreślenia pacjenta z listy osób oczekujących,
- Informacja WOPiTU o wyznaczonym terminie udzielenia świadczenia jest równoznaczna z zobowiązaniem do udzielenia świadczenia medycznego w tym terminie.
- Przyjęcia do oddziałów WOPiTU są planowane. Koordynatorzy oddziałów wyznaczają termin, w którym nastąpi przyjęcie w myśl art. 20 ustawy z dnia
- przyjęciu osoby zgłaszającej się do Zakładu lub skierowanej przez lekarza albo uprawnioną instytucję decyduje lekarz wyznaczony do tych czynności, po wcześniejszym zapoznaniu się ze stanem zdrowia i uzyskaniu zgody tej osoby, jej opiekuna faktycznego lub przedstawiciela ustawowego.
- Przyjęcie pacjentów zobowiązanych przez Sąd do podjęcia terapii uzależnienia od alkoholu następuje w terminach zgodnych z harmonogramem przyjęć.
- Pacjenci wymagający detoksykacji kierowani są do leczenia zespołu abstynencyjnego w oddziałach detoksykacyjnych, psychiatrycznych i innych w zakładach opieki zdrowotnej.
- Jeżeli przy przyjęciu pacjenta lekarz zdecyduje, że wymaga on najpierw udzielenia innego zakresu świadczeń medycznych ze względu na stan zdrowia psycho-somatyczny lub epidemiologiczny, po udzieleniu niezbędnej pomocy medycznej kieruje go do innego zakładu leczniczego, po uprzednim porozumieniu się z tym zakładem.
- Przyjęcia pacjentów odbywają się w Dziale Rejestracji i Przyjęć lub w określonych sytuacjach w oddziale.
- Tożsamość pacjentów przyjmowanych do oddziałów powinna być ustalana na podstawie dowodu osobistego lub innego potwierdzającego tożsamość.
- Z chwilą przyjęcia pacjenta do Zakładu pacjent ma możliwość przekazania do depozytu oddziałowego pieniędzy i przedmiotów wartościowych. Przekazane do depozytu rzeczy wydawane są na każde życzenie pacjenta przez uprawnionego pracownika za pokwitowaniem. Za pieniądze i przedmioty wartościowe nie złożone do depozytu WOPiTU nie ponosi odpowiedzialności.
- Wszystkich pacjentów przyjętych do oddziału dotyczy obowiązek identyfikacji. W przypadku pacjentów uzależnionych jest to identyfikator z imieniem i pierwszą literą nazwiska. Pacjenci opieki długoterminowej zostają zaopatrzeni w opaski zakładane na rękę, pozwalające ustalić tożsamość pacjenta.
- W czasie pobytu w oddziałach leczenia uzależnień pacjent jest zobowiązany
do poddania się badaniom diagnostycznym, w tym badaniom alkomatem i testom na obecność narkotyków i uczestniczenia w zajęciach terapeutycznych ustalonych w Programie Terapeutycznym. - Przeciętny czas trwania programu terapii w oddziale leczenia uzależnień 8 tygodni, a dla pacjentów skierowanych do terapii zobowiązaniem sądu i uzależnionych od substancji psychoaktywnych ze współistniejącymi zaburzeniami psychicznymi 10 tygodni.
- W przypadku pogorszenia się stanu zdrowia fizycznego lub psychicznego podczas leczenia w WOPiTU, pacjent jest kierowany do innych placówek specjalistycznych.
- W czasie pobytu w WOPiTU obowiązuje zakaz posiadania i spożywania napoi zawierających alkohol, przyjmowania substancji psychoaktywnych i leków bez zlecenia lekarza oraz prowadzenia gier hazardowych.
§ 34
- Wypisanie pacjenta z oddziału, następuje w sytuacji gdy:
- Stan zdrowia pacjenta nie wymaga dalszego leczenia i pobytu w oddziale,
- Pacjent, jego opiekun faktyczny lub przedstawiciel ustawowy żąda wypisania
z oddziału na własne ryzyko, - Pacjent w sposób rażący narusza regulamin pobytu w oddziale, a nie zachodzi obawa, że odmowa lub zaprzestanie udzielania świadczeń może spowodować niebezpieczeństwo dla jego życia lub zdrowia lub zdrowia innych osób.
- Pacjent występujący o wypisanie z oddziału jest informowany o możliwych następstwach zaprzestania leczenia i składa pisemne oświadczenie o wypisie na własne żądanie.
- Jeżeli przedstawiciel ustawowy lub opiekun faktyczny nie odbiera osoby, wobec której zakończyło się udzielanie świadczeń zdrowotnych w wyznaczonym terminie, WOPiTU zawiadamia organ gminy właściwej ze względu na miejsce zamieszkania lub pobytu pacjenta oraz organizuje na koszt gminy przewiezienie do miejsca zamieszkania.
§ 35
- Pacjentom świadczenia zdrowotne udzielane są z poszanowaniem praw pacjenta, należytą starannością, zgodnie ze wskazaniem aktualnej wiedzy medycznej i terapeutycznej, dostępnymi metodami i środkami zapobiegania, diagnozowania i leczenia chorób.
- Świadczenia medyczne udzielane są z zachowaniem zasad etyki zawodowej
i przepisami obowiązującego prawa.
§ 36
- Pacjenci do oddziału przyjmowani są od poniedziałku do piątku o godzinie ustalonej z pacjentem lub jego opiekunem.
- Osoby zobowiązane do leczenia decyzją sądu przyjmowane są w piątki i poniedziałki w godz. 8.00-15.00.
§ 37
- Pacjent ma prawo do wyrażenia zgody lub odmowy udzielenia mu określonych świadczeń, po uzyskaniu odpowiedniej informacji.
- Udzielenie świadczeń diagnostycznych, leczniczych i zapobiegawczych bez zgody pacjenta może nastąpić wyjątkowo, tylko w indywidualnych przypadkach przewidzianych prawem.
ROZDZIAŁ VIII
ZAKRES DZIAŁANIA JEDNOSTEK ORGANIZACYJNYCH
§ 38
OŚRODEK LECZENIA UZALEŻNIEŃ
Jednostka organizacyjna podlegająca bezpośrednio Dyrektorowi WOPiTU.
CAŁODOBOWY ODDZIAŁ LECZENIA UZALEŻNIEŃ I CAŁODOBOWY ODDZIAŁ LECZENIA UZALEŻNIEŃ Z PODWÓJNĄ DIAGNOZĄ
- Oddziałem kieruje Koordynator oddziałów przy pomocy Pielęgniarki Koordynującej Działu Rejestracji i Przyjęć.
- Zadania Oddziału:
- Diagnozowanie pacjentów przyjętych do oddziału,
- Opracowywanie osobistych planów terapii,
- Leczenie i rehabilitacja osób przebywających w oddziale,
- Diagnostyka i leczenie towarzyszących uzależnieniu schorzeń somatycznych zaburzeń psychiatrycznych,
- Prowadzenie dokumentacji indywidualnej i grupowej,
- Sprawowanie opieki pielęgnacyjnej nad pacjentami oddziału,
- Zajęcia terapeutyczne indywidualne i grupowe,
- Nawiązanie kontaktu ze środowiskiem rodzinnym pacjenta,
- Szkolenie terapeutów w zakresie specjalności oddziału.
- W skład personelu merytorycznego wchodzą: lekarze psychiatrzy, lekarz internista, psychoterapeuci terapii uzależnień, instruktorzy terapii uzależnień, psycholodzy.
- Szczegółowe zadania określają zakresy czynności poszczególnych pracowników.
Szczegółowy Regulamin funkcjonowania Oddziału Całodobowego określa załącznik nr 2 do niniejszego Regulaminu.
DZIENNY ODDZIAŁ TERAPII UZALEŻNIEŃ
- Pracą Dziennego Oddziału Terapii Uzależnień kieruje Koordynator Oddziałów Terapii Uzależnień.
- W Oddziale Dziennym leczone są osoby, które ze względu na mniej nasilone objawy uzależnienia, bądź szczególną sytuację życiową mogą, bądź powinny, korzystać z leczenia przebywając w swoim środowisku domowym.
- W Dziennym Oddziale Terapii Uzależnień leczeni są pacjenci, którzy ukończyli
18 rok życia i zdiagnozowano u nich:- uzależnienie od alkoholu. (F10.2)
- uzależnieni od wielu substancji psychoaktywnych z wiodący uzależnieniem od alkoholu. (F19.2)
- uzależnieni od hazardu oraz innych zachowań (F63.0,63.8)
- używanie szkodliwe (F10.1)
- pacjenci u których rozpoznano syndrom współuzależnienia (Z81.1, F41, F43, F45, F48, F60).
- Cel terapii:
- Zdobycie podstawowej wiedzy na temat uzależnienia, współuzależnienia.
- Rozpoczęcie pracy nad akceptacją swojej choroby,
- Nauka radzenia sobie z utrzymywaniem abstynencji,
- Praca nad zdobyciem podstawowych umiejętności niezbędnych
do samodzielnego utrzymywania abstynencji - Radzenie sobie w trudnych sytuacjach życiowych.
- Zadania Oddziału:
- Diagnozowanie pacjentów przyjętych do oddziału,
- Opracowanie osobistych planów terapii,
- Leczenie i rehabilitacja przyjętych do oddziału osób,
- Prowadzenie historii choroby i innej dokumentacji,
- Prowadzenie psychoterapii grupowej i indywidualnej,
- Psychoedukacja rodziny,
- Nawiązanie kontaktów ze środowiskiem rodzinnym,
- Współpraca z Ośrodkami Pomocy Społecznej.
- Program zajęć terapeutycznych obejmuje:
- psychoterapię grupową i indywidualną
- psychoedukację grupową
- społeczność terapeutyczną
- treningi umiejętności intra- i interpersonalnych
- warsztaty pracy nad umiejętnościami potrzebnymi do utrzymywani trwałej abstynencji
- sesje rodzinne.
- Czas trwania programu terapeutycznego Dziennego Oddziału Terapii Uzależnień przewidziany jest na 8 tygodni. W przypadku pacjentów zobowiązanych przez Sąd do 10 tygodni.
- Pacjent Oddziału Dziennego ma możliwość na bieżąco wprowadzać w życie zdobytą wiedzę i poznane umiejętności.
- W oddziale pracuje zespół merytoryczny: lekarz psychiatra, specjaliści psychoterapii uzależnień, pielęgniarka.
- Szczegółowy zakres obowiązków służbowych pracowników zatrudnionych w Oddziale Dziennym znajduje się w aktach osobowych pracowników Szczegółowy Regulamin funkcjonowania Oddziału Dziennego określa załącznik nr 3 do niniejszego Regulaminu.
§ 39
DZIAŁ FARMACJI SZPITALNEJ
- Nadzór nad Działem Farmacji Szpitalnej sprawuje Koordynator.
- Koordynator podlega bezpośrednio Dyrektorowi.
- Do zadań Działu Farmacji Szpitalnej należy:
- Dbanie o zaopatrzenie oddziałów WOPiTU w produkty lecznicze, wyroby medyczne i środki dezynfekcyjne,
- Realizacja zamówień zgodnie z Receptariuszem i obowiązującymi przepisami prawa,
- Dbanie o prawidłowe przechowywanie zapasów leków i artykułów sanitarnych, zwłaszcza dbanie aby nie uległy przeterminowaniu.
- Prowadzenie ewidencji leków narkotycznych i psychotropowych i wydawanie ich na zapotrzebowanie oddziałów,
- Ewidencja oraz dystrybucja produktów leczniczych, wyrobów medycznych
i środków dezynfekcyjnych zgodnie z potrzebami poszczególnych oddziałów. - Dbałość o kształtowanie prawidłowej gospodarki lekami oraz innymi produktami medycznymi.
- Obowiązki farmaceuty:
- Terminowa realizacja zamówień leków i wyrobów medycznych zgodnie z Receptariuszem poszczególnych komórek organizacyjnych WOPiTU,
- Dbałość o prawidłowe przechowywanie leków i innych materiałów farmaceutycznych
- Prawidłowe prowadzenie książki zamówień i rozchodów leków i innych wyrobów medycznych.
§ 40
DZIAŁ REJESTRACJI I PRZYJĘĆ
- Podlega bezpośrednio Dyrektorowi Zakładu.
- Pracą Działu kieruje Pielęgniarka Koordynująca Działu Rejestracji i Przyjęć.
- Zadania Działu:
- Rejestracja pacjentów osobista i telefoniczna do poszczególnych jednostek organizacyjnych;
- Zakładanie dokumentacji indywidualnej pacjenta zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi i wewnętrznymi ustaleniami Zakładu;
- Zakładanie i prowadzenie dokumentacji zbiorczej leczonych pacjentów: księgi głównej przyjęć, księgi odmowy przyjęcia i innych dokumentów wymaganych przepisami prawa;
- Organizacja sprawnego przebiegu przyjęć pacjentów do oddziałów całodobowych stacjonarnych i oddziału dziennego;
- Współpraca z lekarzami pracującymi w oddziałach terapii uzależnień i poradniach specjalistycznych w celu realizacji bieżących zleceń lekarskich;
- Kontrola ważności leków i wyrobów medycznych niezbędnych do wyposażenia wózka reanimacyjnego;
- Sprawdzanie uprawnień do ubezpieczenia i ważności skierowania do jednostek organizacyjnych, w których jest to wymagane;
- Prowadzenie we współpracy z Sekretariatem korespondencji z sądami odnośnie pacjentów zobowiązanych do leczenia postanowieniem sądu;
- Nadzór nad prowadzeniem kart statystycznych;
- Wprowadzanie do programu Medis i Somed danych służących rozliczaniu udzielonych świadczeń zgodnie z obowiązującą umową z NFZ o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień oraz opieka długoterminowa;
- Prowadzenie i rozliczanie świadczeń opieki zdrowotnej hospitalizacji pacjentów zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych;
- Prowadzenie zadań statystyki publicznej zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi statystyki publicznej;
- Udostępnianie dokumentacji medycznej;
- Udostępnianie dokumentacji pacjenta znajdującej się w Składnicy Akt.
- Odbieranie telefonów i przełączanie rozmów telefonicznych do właściwych komórek organizacyjnych;
- Udzielanie informacji odnośnie rodzaju i formy leczenia w Zakładzie;
- Motywowanie potencjalnych pacjentów do podjęcia leczenia w tzw. pierwszym kontakcie;
- Rozkładanie i podawanie leków pacjentom oddziałów terapii uzależnień;
- Pobieranie materiału do badania, np. krwi;
- Wykonywania testów, tj. badanie alkomatem, test antygenowy na obecność wirusa SARS-Cov2;
- Sprawdzanie stanu higienicznego przyjmowanych pacjentów;
- Prowadzenie działań profilaktycznych.
§ 41
OŚRODEK OPIEKI DŁUGOTERMINOWEJ
- Pracą Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego kieruje Pielęgniarka Koordynująca.
- Celem Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego, jest:
- Przywrócenie pacjentowi możliwie najwyższej sprawności fizycznej i psychicznej umożliwiającej samodzielne funkcjonowanie w środowisku domowym.
- Uzyskanie maksymalnej samodzielności i niezależności.
- Przygotowanie pacjenta oraz członków rodziny do podjęcia zadań związanych z samoopieką i samo pielęgnacją w warunkach domowych.
- Zadania Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego służące osiągnięciu założonych celów:
- Udzielanie całodobowych świadczeń zdrowotnych, opiekuńczo – leczniczych,
w warunkach stacjonarnych osobom przewlekle chorym, w tym osobom wentylowanym mechanicznie, którzy nie wymagają hospitalizacji, ale ze względu na stan zdrowia wymagają kontynuacji leczenia, pielęgnacji, rehabilitacji, wsparcia psychologicznego. - Udzielanie świadczeń zdrowotnych służących zachowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia poprzez stosowanie działań usprawniających.
- Zapewnienie odpowiednich warunków w zakresie lokalowym i wyposażenia
w sprzęt. - Zapewnienie całodobowego wyżywienia odpowiedniego do stanu zdrowia,
- Zapewnienie produktów leczniczych i wyrobów medycznych niezbędnych do kontynuacji leczenia.
- Wszechstronna opieka zdrowotna, psychologiczna i społeczna nad pacjentami
w stanie terminalnym oraz opieki nad rodzinami tych pacjentów. - Podejmowanie działań mających na celu zapobieganie i łagodzenie cierpień fizycznych, psychicznych i duchowych pacjenta.
- Prowadzenie edukacji zdrowotnej mającej na celu przygotowanie pacjentów
i członków ich rodzin do samoopieki i funkcjonowania w warunkach domowych. - Podejmowanie działań mających na celu promowanie zdrowia, zdrowego trybu życia oraz zachowań prozdrowotnych.
- Ścisła współpraca z rodzinami i prawnymi opiekunami pacjentów.
- Respektowanie woli i praw pacjenta.
- Przestrzeganie przepisów o ochronie danych osobowych w zakresie gromadzonych informacji.
- Tworzenie, przetwarzanie, przechowywanie i archiwizowanie dokumentacji medycznej zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami.
- Prowadzenie wymaganej sprawozdawczości.
Szczegółowy regulamin Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego określa załącznik nr 4 do niniejszego Regulaminu.
- Udzielanie całodobowych świadczeń zdrowotnych, opiekuńczo – leczniczych,
§ 42
PORADNIE SPECJALISTYCZNE I OŚRODKI POZASZPITALNE
Jednostka organizacyjna podlegająca bezpośrednio Dyrektorowi.
PORADNIA LECZENIA UZALEŻNIEŃ I WSPÓŁUZALEŻNIENIA
- Pracą Poradni kieruje Koordynator Poradni Specjalistycznych.
- Do zadań Poradni należy:
- diagnozowanie pacjentów uzależnionych od alkoholu,
- tworzenie indywidualnych programów terapii, leczenie i rehabilitacja,
- szkolenie personelu w zakresie specjalności poradni,
- prowadzenie historii choroby i innej dokumentacji,
- prowadzenie psychoterapii indywidualnej, grupowej oraz par i małżeństw,
- współpraca z rodzinami pacjentów
- w razie potrzeby lub ze względu na sytuację życiową, motywowanie pacjentów do kontynuowania terapii uzależnienia w ramach Dziennego Oddziału Terapii Uzależnień lub Stacjonarnego Oddziału Leczenia Uzależnień.
- W Poradni pracuje zespół merytoryczny, w skład którego wchodzą: lekarze psychiatrzy, specjaliści psychoterapii uzależnień, pielęgniarka.
- Szczegółowy zakres obowiązków służbowych znajduje się w aktach osobowych pracowników.
PORADNIA DLA UZALEŻNIONYCH OD ŚRODKÓW PSYCHOAKTYWNYCH
- Pracą Poradni kieruje Koordynator Poradni Specjalistycznych.
- Do zadań Poradni należy:
- diagnozowanie pacjentów uzależnionych od środków psychoaktywnych,
- konstruowanie indywidualnych programów terapii, leczenie i rehabilitacja,
- szkolenie personelu w zakresie specjalności poradni,
- prowadzenie historii choroby i innej dokumentacji,
- prowadzenie psychoterapii indywidualnej, grupowej oraz par i małżeństw,
- współpraca z rodzinami pacjentów,
- prowadzenie programów profilaktycznych i działań edukacyjnych w ramach programów profilaktycznych, np. Candis.
- W Poradni pracuje personel medyczny: lekarze psychiatrzy, specjaliści psychoterapii uzależnień, pielęgniarka.
- Szczegółowy zakres obowiązków służbowych pracowników zatrudnionych w poradni znajduje się w aktach osobowych pracowników.
PORADNIA UZALEŻNIEŃ W ZAMBROWIE
- Pracą Poradni kieruje Koordynator Poradni Specjalistycznych.
- Miejsce udzielania świadczeń: Zambrów, ul. Wojska Polskiego 49.
- Do zadań Poradni należy:
- diagnozowanie pacjentów uzależnionych od alkoholu,
- tworzenie indywidualnych programów terapii, leczenie i rehabilitacja,
- prowadzenie historii choroby i innej dokumentacji,
- prowadzenie psychoterapii indywidualnej, grupowej oraz par i małżeństw,
- współpraca z rodzinami pacjentów
- W Poradni pracuje zespół merytoryczny: lekarz psychiatra, specjaliści psychoterapii uzależnień, pielęgniarka.
- Szczegółowy zakres obowiązków służbowych pracowników zatrudnionych w poradni znajduje się w aktach osobowych pracowników. Szczegółowy Regulamin Poradni Specjalistycznych określa załącznik nr 5 do niniejszego Regulaminu.
§ 43
OŚRODKI ŚRODOWISKOWEJ OPIEKI PSYCHOLOGICZNEJ
I PSYCHOTERAPEUTYCZNEJ DLA DZIECI I MŁODZIEŻY – I POZIOM REFERENCYJNY
- Jednostka organizacyjna podległa bezpośrednio Dyrektorowi.
- Ośrodkami Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej kieruje Koordynator.
- Celem działania Ośrodka Środowiskowej Opieki Psychologicznej
i Psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży – I poziom referencyjny, jest:- udzielanie profesjonalnej pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej oraz środowiskowej dzieciom i młodzieży, które borykają się z różnymi zaburzeniami zarówno zachowania, jak i emocjonalnymi oraz ich rodzinom,
- udzielanie wsparcia dzieciom i młodzieży jak najbliżej środowiska rodzinnego i szkolnego,
- wczesne zdiagnozowanie i udzielenie wsparcia dzieciom i młodzieży
w sytuacjach trudnych, - wsparcie w kształtowaniu konstruktywnych zachowań i budowaniu umiejętności społecznych.
- Zadania Ośrodka:
- Wczesna diagnoza trudności, z którymi boryka się dziecko/młodzież,
- Pomoc w rozwiązywaniu trudności rodzinnych, szkolnych, rówieśniczych,
- Nauka radzenia sobie z trudnościami, sytuacjami stresowymi,
- Kształtowanie właściwych nawyków, zachowań, zainteresowań,
- Kierowanie w razie potrzeby do placówek opieki zdrowotnej innych poziomów referencyjnych,
- Wsparcie w procesie budowania prawidłowych cech osobowości.
- Pacjentami Ośrodka mogą być dzieci poniżej 7 roku życia, dzieci i młodzież objęta obowiązkiem szkolnym i obowiązkiem nauki oraz kształcący się w szkołach ponadpodstawowych – do ich ukończenia, jednak nie później niż do ukończenia
21 roku życia, a także rodziny lub opiekunowie prawni. Młodzież powyżej 18 rż,
do 21 r.ż korzystająca ze świadczeń w Ośrodku musi przedstawić zaświadczenie
o kontynuacji nauki szkolnej w szkole średniej. - Świadczeniobiorcy mogą być zgłaszani przez rodziców/opiekunów prawnych.
- Przyjęcie świadczeniobiorcy w celu realizacji świadczeń:
- Przyjęcie świadczeniobiorcy odbywa się bez skierowania,
- W celu realizacji świadczenia niezbędne jest wcześniejsze zgłoszenia się pacjenta do pracownika rejestracji celem dopełnienia wymogów formalnych, min. weryfikacji statusu ubezpieczonego w systemie eWUŚ, przy czym brak ubezpieczenia u osoby z zaburzeniami psychicznymi, nie stanowi podstawy do odmowy przyjęcia lub pobierania opłat,
- Pacjent lub jego Opiekun prawny może dokonać rejestracji telefonicznie lub osobiście w Ośrodku w dniach i godzinach jego pracy. Terminy spotkań ze specjalistami są ustalane wg grafiku pracy specjalistów.
- pierwsza porada lub wizyta następuje w okresie do 7 dni roboczych od dnia zgłoszenia do Ośrodka, z wyłączeniem sytuacji niezależnych od Ośrodka,
w terminie dostosowanym do prośby pacjenta/Opiekuna prawnego, - Osoba korzystająca z usług Ośrodka, a będąca osobą niepełnoletnią ma obowiązek zgłoszenia się do Ośrodka z Rodzicem/Opiekunem prawnym,
- Wejście do programu terapeutycznego poprzedzają 1-3 porady psychologiczne, diagnostyczne oraz w razie potrzeby dodatkowe porady psychologiczne oraz sesje wsparcia psychospołecznego,
- Rozpoznanie Z03 lub Z03 z rozszerzeniami stosuje się do rozpoznań wstępnych, które można wykluczyć po przeprowadzeniu badań i nie stanowi to podstawy do zakończenia diagnostyki lub leczenia,
- Psycholog po przeprowadzeniu diagnozy pacjenta sporządza indywidualny Plan Pomocy Dziecku i rozpoznanie wg ICD-10
- Ośrodek zapewnia każdemu pacjentowi współpracę z indywidualnym specjalistą lub zespołem specjalistów, który jest odpowiedzialny za przebieg jego leczenia,
- Specjalista/terapeuta wspólnie z pacjentem, rodzicami/opiekunami prawnymi, ustala plan i cele terapii indywidualnej/grupowej/rodzinnej/sesji wsparcia oraz plan oddziaływań środowiskowych.
- W stanach zagrożenia zdrowia i życia Pacjenta lub innych osób, specjaliści mają prawo zatrzymać Pacjenta w Ośrodku i wezwać służby ratownicze, co jest z godne z Ustawą o Ochronie Zdrowia Psychicznego z dnia 19.08.1994 r. (z poźń. zmianami)
- Zakres świadczeń udzielanych przez Ośrodek :
- Porada psychologiczna diagnostyczna,
- Porada psychologiczna,
- Sesja psychoterapii indywidualnej,
- Sesja psychoterapii rodzinnej,
- Sesja psychoterapii grupowej,
- Sesja wsparcia psychospołecznego,
- Wizyta, porada domowa lub środowiskowa,
- Wizyta osoby prowadzącej terapię środowiskową.
- W Ośrodku Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży – I poziom referencyjny pracują specjaliści:
- Psycholodzy,
- Psychoterapeuci
- Terapeuci środowiskowi.
- Szczegółowy zakres obowiązków służbowych pracowników zatrudnionych
w jednostce znajduje się w aktach osobowych pracowników. Szczegółowy Regulamin Ośrodków określa załącznik nr 6 do niniejszego Regulaminu.
§ 44
KOMÓRKI ORGANIZACYJNE DZIAŁALNOŚCI NIEMEDYCZNEJ
- DZIAŁ EKONOMICZNO-ADMINISTRACYJNY
- Dział podległy bezpośrednio Głównej Księgowej.
- Zadania Działu:
- Nadzór nad gospodarowaniem środkami finansowymi i rzeczowymi, związanymi
z prawidłowym funkcjonowaniem Zakładu, - Opracowywanie planów finansowych, zmian w planach finansowych i czuwanie nad właściwym wydatkowaniem zgodnym z planowaniem,
- Opracowywanie planu zakupu, planu zamówień publicznych i przeprowadzanie procedur przetargowych,
- Kontrolowanie ilości, zgodności cen z ofertami przetargowymi, jakości oraz terminu ważności kupowanych towarów,
- Dokonywanie rocznej analizy ekonomicznej i analiz okresowych z uwzględnieniem podziału kosztów według miejsc ich powstawania oraz przedstawianie wniosków Dyrektorowi i Radzie Społecznej,
- Analiza zrealizowanych świadczeń medycznych,
- Kompleksowe prowadzenie spraw pracowniczych zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa,
- Współtworzenie i nadzór nad realizacją regulaminów pracy,
- Nadzór i kontrola nad przestrzeganiem dyscypliny pracy, prowadzenie akt osobowych, ewidencji zatrudnionych osób i wszelkiej dokumentacji wynikającej
z przepisów prawnych związanych ze sprawami pracowniczymi, - Kontrola i nadzór nad czasem pracy w komórkach organizacyjnych,
- Kontrola i analiza stanu zatrudnienia pod kątem wymogów NFZ i zapotrzebowania,
- Nadzór nad sprawozdawczością z realizacji planów inwestycyjnych,
- Prowadzenie dokumentacji magazynowej.
- Realizacja działań związanych z przyjmowaniem, wydawaniem i rozliczaniem sprzętu i materiałów niezbędnych do realizacji zadań innych komórek organizacyjnych,
- Przeprowadzanie działań związanych z inwentaryzacją sprzętów i wyposażenia,
- Prowadzenie księgowości, likwidatury i kasy, ewidencji ilościowo-wartościowej składników majątkowych,
- Kontrola faktur pod względem zastosowania procedur w zakresie zamówień publicznych, systematyczna kontrola, inwentaryzacja i rozliczanie majątku Zakładu, w tym środków trwałych i w użytkowaniu,
- Przygotowywanie ofert na udzielanie świadczeń zdrowotnych do procedury konkursowej Narodowego Funduszu Zdrowia,
- Prowadzenie rozliczeń wykonanych świadczeń zdrowotnych oraz wszelkiej korespondencji z tym związanej,
- Właściwe sporządzanie sprawozdawczości wynikającej z obowiązujących przepisów prawnych,
- Opracowywanie i aktualizowanie we współpracy z innymi komórkami wewnętrznych aktów prawnych: np. Statutu, uchwał Rady Społecznej, Zarządzeń Dyrektora, Regulaminów,
- Przygotowywanie wniosków o zmianę dokumentów rejestrowych: KRS, Księga Rejestrowa RPWDL,
- Prowadzenie Rejestru Zarządzeń, Rejestru Pełnomocnictw i upoważnień Dyrektora, rejestru pieczątek służbowych,
- Bieżąca weryfikacja przepisów dotyczących działalności Zakładu oraz informowanie komórek merytorycznych o zmianach,
- Bieżąca analiza możliwości pozyskania środków z funduszy unijnych, przygotowywanie wniosków wstępnych i przekazywanie wstępnych analiz Dyrektorowi,
- Okresowa analiza realizacji zawartych umów i prowadzonych projektów oraz składanie sprawozdań,
- Współpraca z powiatowymi i wojewódzkimi Urzędami Pracy, Zakładem Ubezpieczeń Społecznych i innymi instytucjami w zakresie realizowanych zadań,
- Realizowanie zadań wynikających z realizowanej przez Zakład kontroli zarządczej.
- Nadzór nad gospodarowaniem środkami finansowymi i rzeczowymi, związanymi
- DZIAŁ GOSPODARCZY
- Podległy bezpośrednio Dyrektorowi.
- Do zadań Działu należy:
- Sprawowanie nadzoru nad właściwą eksploatacją sprzętu i aparatury,
- Prowadzenie okresowej inspekcji, przeglądów aparatury i sprzętu oraz zapewnienie niezbędnej konserwacji, napraw i remontu,
- Naprawa drobnego sprzętu w ramach posiadanych kompetencji oraz zapewnienie napraw urządzeń i sprzętu medycznego przez wyspecjalizowany serwis techniczny,
- Nadzór nad racjonalnym wykorzystaniem środków rzeczowych i sprzętu,
- Ustalanie planu przeglądów i konserwacji sprzętu i urządzeń niezbędnych do funkcjonowania Zakładu,
- Ustalanie planu i realizacja zadań związanych z pracami porządkowymi na posesji Zakładu i związanymi z sezonowymi potrzebami, tj. koszenie trawy, odśnieżanie, dbanie o zieleń,
- Organizowanie i przeprowadzanie czynności związanych z utrzymaniem czystości na korytarzach, w salach chorych i gabinetach w Zakładzie,
- Przeprowadzanie działań związanych z dezynfekcją pomieszczeń i dekontaminacją,
- Współpraca z Dziełem Ekonomiczno-Administracyjnym w zakresie zaopatrzenia w materiały czystości, biurowe oraz inne związane z funkcjonowaniem komórek organizacyjnych,
- Obsługa instalacji gazów medycznych, współpraca z dostawcą i drobne naprawy
w zakresie posiadanych kompetencji.
- DZIAŁ METODYKI I PROFILAKTYKI
- Dział podległy bezpośrednio Dyrektorowi.
- Zadania realizowane w Dziale:
- Zbieranie i opracowywanie danych statystycznych dotyczących uzależnienia od alkoholu i innych środków psychoaktywnych oraz uzależnień behawioralnych oraz funkcjonujących placówek leczenia uzależnień na terenie województwa,
- Współpraca merytoryczna w zakresie profilaktyki i leczenia uzależnień z Krajowym Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom,
- Organizowanie i prowadzenie szkoleń z zakresu uzależnień dla placówek leczenia uzależnień na terenie województwa i innych instytucji,
- Inicjowanie, koordynacja, prowadzenie działań i programów profilaktycznych promujących zdrowie ze szczególnym uwzględnieniem zapobiegania uzależnieniom,
- Udział w programach badawczych i edukacyjnych,
- Realizacja zadań szkoleniowych, edukacyjnych i profilaktycznych na zlecenie jednostek samorządu terytorialnego i innych instytucji.
§ 45
W Zakładzie funkcjonuje Sekretariat Dyrektora, podległy bezpośrednio Dyrektorowi.
- Do zadań osoby zatrudnionej w Sekretariacie, należy:
- Prowadzenie książki pism przychodzących i wychodzących z Sekretariatu,
- Przechowywanie książek kontroli zewnętrznych,
- Zawiadamianie o naradach, konferencjach, szkoleniach,
- Obsługa centralki telefonicznej administracyjnej,
- Przechowywanie pieczątek,
- Odbieranie przychodzącej korespondencji i wysyłanie korespondencji,
- Prowadzenie rejestru umów z kontrahentami,
- Organizowanie i obsługa posiedzeń zwołanych przez Dyrektora,
- Przekazywanie Dyrektorowi korespondencji przychodzącej i wychodzącej do akceptacji i dekretacji,
- Wykonywanie zadań związanych z obsługą Składnicy Akt;
- Wykonywanie zadań i obowiązków związanych z obsługą Działu Metodyki
i Profilaktyki, - Opracowywanie materiałów informacyjnych na strony internetowe i współpraca
w tym zakresie z informatykiem.
ROZDZIAŁ IX
PRZEBIEG PROCESU UDZIELANIA ŚWIADCZEŃ ZDROWOTNYCH
§ 46
- Każdy pacjent otrzymuje świadczenie zdrowotne adekwatne do potrzeb i stanu zdrowia. Zgodnie z aktualnym stanem wiedzy i z wykorzystaniem najskuteczniejszych metod zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych, profilaktycznych.
- Świadczenia zdrowotne to działania służące zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia oraz inne działania medyczne wynikające z procesu leczenia lub przepisów odrębnych regulujących zasady ich wykonywania, a także działania służące przywracaniu lub poprawie fizycznego i psychicznego samopoczucia.
- Zakres świadczeń udzielanych przez Zakład dotyczy obszaru psychiatrii i leczenia uzależnień oraz opieki długoterminowej całodobowej. Związany jest ze strukturą organizacyjną i warunkami lokalowymi oraz wyposażeniem placówki.
- Świadczenia zdrowotne udzielane są wyłącznie przez osoby wykonujące zawody medyczne oraz spełniające wymagania kwalifikacyjne określone w odrębnych przepisach.
- Kwalifikacje i umiejętności personelu medycznego potwierdzone są dokumentami i certyfikatami, które znajdują się w aktach osobowych. Personel jest zobowiązany do aktualizacji wiedzy i umiejętności, do dbałości o stały rozwój zawodowy.
- Personel zobowiązany jest do bezwzględnego przestrzegania procedur i zasad obowiązujących w Zakładzie oraz w powszechnie obowiązujących przepisach.
- Komórki organizacyjne Zakładu współpracują ze sobą, co umożliwia szybszy przepływ informacji i wpływa na jakość i skuteczność udzielanych świadczeń. Zespół merytoryczny Oddziałów i Poradni Specjalistycznych uczestniczy
w cotygodniowych zebraniach klinicznych, na których omawiani są pacjenci
i procesy terapii. Jeśli jest to merytorycznie wskazane pacjent jest przenoszony
do innych komórek organizacyjnych, np. w sytuacji trudności z utrzymaniem abstynencji w terapii ambulatoryjnej, jest przenoszony do oddziału stacjonarnego. - W Zakładzie obowiązują procedury określające rodzaj dokumentacji medycznej, sposób jej tworzenia i zabezpieczenia.
- Przyjęcie pacjenta do Zakładu odbywa się zgodnie z procedurą przyjęć.
- Proces leczenia i terapii przebiega zgodnie z wewnętrznymi regulaminami
i procedurami. Terapia w oddziałach terapii uzależnień i poradniach specjalistycznych przebiega zgodnie z Programami Terapii. - Każdy Oddział ma Regulamin wewnętrzny, który określa zasady obowiązujące
w oddziale, harmonogram przebiegu dnia, prawa i obowiązki pacjenta. - W Zakładzie obowiązuje Karta Praw i Obowiązków pacjenta WOPiTU w Łomży.
- Każdy pacjent zapoznaje się z Kartą Praw Pacjenta przy przyjęciu do oddziału. Karta jest ogólnodostępna na tablicach wiszących w oddziałach i poradniach.
- Zakład udziela świadczeń osobom ubezpieczonym i nieubezpieczonym na podstawie odrębnych przepisów, jak również za odpłatnością na zasadach określonych
w obowiązujących przepisach. - Żadne okoliczności nie stanowią odmowy udzielenia świadczenia medycznego
w sytuacjach zagrażających życiu i zdrowiu pacjenta. - Pacjenci i ich rodziny traktowani są przez personel z uprzejmością i szacunkiem.
- Wzajemne relacje miedzy pracownikami oparte są na przestrzeganiu kodeksów etycznych: Kodeks Etyczny Zakładu i kodeksy etyczne poszczególnych grup zawodowych – pielęgniarek, lekarzy, psychologów, psychoterapeutów.
- Personel Zakładu podczas wykonywania obowiązków służbowych zobowiązany jest do noszenia identyfikatorów.
ROZDZIAŁ X
WARUNKI WSPÓŁDZIAŁANIA Z INNYMI PODMIOTAMI W ZAKRESIE ZAPEWNIENIA PRAWIDŁOWOŚCI DIAGNOSTYKI, LECZENIA, PIELĘGNACJI I REHABILITACJI PACJENTÓW ORAZ CIĄGŁOŚCI PRZEBIEGU PROCESU UDZIELANIA ŚWADCZEŃ ZDROWOTNYCH
§ 47
- Zakład współdziała z innymi zakładami opieki zdrowotnej w zakresie:
- Prawidłowej diagnostyki pacjentów Zakładu,
- Zapewnienia pacjentom WOPiTU konsultacji specjalistów innych niż zatrudnieni w Zakładzie,
- Niezbędnych zabiegów specjalistycznych,
- Badań laboratoryjnych.
- Zakład współdziała w oparciu o:
- indywidualne umowy na udzielanie świadczeń zdrowotnych przez specjalistów wymaganych umowami zawartymi z Narodowym Funduszem Zdrowia,
- umowy z innymi zakładami opieki zdrowotnej: Szpital Wojewódzki
im. Kard. S. Wyszyńskiego w Łomży, Szpital Powiatowy w Zambrowie. - Tryb przeprowadzania konsultacji i wynagrodzenie konsultantów za wykonane czynności regulują zawarte umowy.
- Udzielanie konsultacji przez pracowników Zakładu innym jednostkom, odbywa się za zgodą Dyrektora.
§ 48
- W sytuacjach koniecznych, gdy zostały wyczerpane możliwości diagnostyczne i terapeutyczne Zakładu, pacjent zostaje przekazany do innego zakładu opieki zdrowotnej gwarantującej potrzebny zakres usług.
- Procedura uzgadniania miejsca leczenia i sposób transportu pacjenta leży w zakresie obowiązków lekarzy Zakładu we współpracy z Koordynatorem.
- W czasie przekazania pacjenta do innej jednostki zapewnia się w razie potrzeby stałą opiekę wykwalifikowanego personelu lub zleca wykonanie usługi innym uprawnionym podmiotom.
- Transport pacjentów przenoszonych do innych podmiotów opłaca Zakład.
- Zakład udostępnia jednostce, do której został przeniesiony pacjent dokumentację medyczną.
- Pacjenci wypisaniu z Zakładu otrzymują kartę informacyjną w dwóch egzemplarzach, zawierającą:
- Rozpoznanie i wyniki badań potwierdzających rozpoznanie,
- Przebieg leczenia, zastosowane leki, efekty i powikłania,
- Wskazówki do dalszego postępowania.
ROZDZIAŁ XI
UDZIELANE ŚWIADCZENIA ZDROWOTNE INNE NIŻ FINANSOWANE
ZE ŚRODKÓW PUBLICZNYCH
§ 49
- Zakład może pobierać opłatę za usługi opieki zdrowotnej nie finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
- Wysokość opłat określa cennik wprowadzony Zarządzeniem Dyrektora WOPiTU.
ROZDZIAŁ XII
DEPOZYT PACJENTA
§ 50
Przekazanie i odbiór wartościowych rzeczy pacjenta z depozytu odbywa się zgodnie
z obowiązującą w Zakładzie Instrukcją postępowania z depozytem pacjenta, która stanowi załącznik nr 7 do niniejszego Regulaminu.
ROZDZIAŁ XIII
ZASADY PROWADZENIA I UDOSTĘPNIANIA DOKUMENTACJI MEDYCZNEJ
§ 51
- Zakład sporządza i prowadzi dokumentację osób korzystających ze świadczeń zdrowotnych zgodnie z Ustawą z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta
i Rzeczniku Praw Pacjenta. - Zakład sporządza i prowadzi:
- Dokumentację indywidualną:
- wewnętrzną, składającą się co najmniej z historii choroby,
- zewnętrzną, składającą się co najmniej z karty informacyjnej z leczenia szpitalnego, skierowań, zleceń na świadczenia zdrowotne realizowane poza Zakładem oraz z dokumentacji określonej odrębnymi przepisami,
- Dokumentację zbiorczą:
- Wewnętrzną, składającą się z:
- Księgi głównej przyjęć i wypisów,
- Księgi odmów przyjęć,
- Księga oczekujących na leczenie w oddziałach stacjonarnych,
- Księga główna poradni lub oddziału,
- Księga porad ambulatoryjnych wykonywanych w poradni,
- Księga raportów pielęgniarskich,
- Księga raportów terapeutycznych,
- Księga raportów lekarskich.
- Dokumentację zbiorczą zewnętrzną, prowadzoną dla celów określonych
w odrębnych przepisach.
- Wewnętrzną, składającą się z:
- Dokumentację indywidualną:
- Historia choroby składa się z:
- Formularza historii choroby zawierającego informacje dotyczące:
- Diagnozy lekarskiej, terapeutycznej, psychologicznej,
- Ustalonego planu terapii i realizacji planu podczas indywidualnych i grupowych wizyt psychoterapeutycznych – w poradni.
- Przyjęcie pacjenta do szpitala i przebieg hospitalizacji – w przypadku oddziałów stacjonarnych,
- Wypisanie pacjenta z oddziału/zakończenie leczenia podstawowego w poradni
- Dokumentów dodatkowych, zwłaszcza:
- Kart indywidualnej opieki pielęgniarskiej,
- Kart obserwacji, w tym karty gorączkowej,
- Kart zleceń lekarskich,
- Kart zabiegów rehabilitacyjnych,
- Wyniki konsultacji,
- Wyniki badań psychologicznych,
- Dodatkowych materiałów specyficznych dla oddziałów leczenia uzależnień i opieki długoterminowej.
- Jeżeli jest to istotne dla procesu diagnostycznego i leczenia do historii choroby dołącza się kopię dokumentacji indywidualnej zewnętrznej pacjenta,
w szczególności karty informacyjne, postanowienia sądowe, opinie, zaświadczenia, dokumentację archiwalną pacjenta z poprzednich pobytów w Zakładzie.
- Formularza historii choroby zawierającego informacje dotyczące:
- W dokumentacji indywidualnej pacjenta znajdują się kopie dokumentów, o których mowa w w/w podpunkcie. Oryginały dokumentów są zwracane pacjentowi, bezpośrednio po zeskanowaniu dokumentów podczas przyjęcia w Dziale Rejestracji i Przyjęć lub gdy są dostarczone w trakcie trwania leczenia są skanowane przez rejestratorkę lub sekretarkę medyczną i zwracane pacjentowi.
- W razie wykonania sekcji zwłok do historii choroby dołącza się protokół badania sekcyjnego.
- Wpisy w historii choroby pacjenta przez personel merytoryczny: psychoterapeutów /lekarzy/pielęgniarki dokonywane są niezwłocznie po wykonanym świadczeniu zdrowotnym.
- Historia choroby, w części dotyczącej wypisu pacjenta ze szpitala zawiera:
Rozpoznanie kliniczne - Lekarz wypisujący pacjenta wystawia na podstawie historii choroby kartę informacyjną w 3 egzemplarzach. Dwa egzemplarze wydaje pacjentowi lub jego przedstawicielowi ustawowemu Lu osobie upoważnionej przez pacjenta. Trzeci egzemplarz zostaje w historii choroby pacjenta.
- Karta informacyjna z leczenia szpitalnego zawiera:
- Rozpoznanie choroby i rozpoznania współistniejące , ustalone wg Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych,
- Zastosowane leczenie, ze wskazaniem istotnych zabiegów diagnostycznych, wskazania dotyczące dalszego sposobu leczenia,
- Orzeczony przy wypisie okres czasowej niezdolności do pracy,
- Adnotacje o otrzymywanych lekach i materiałach medycznych,
- Informację o lekach zapisanych na recepcie,
- Wskazania do dalszej terapii lub termin planowanej konsultacji.
§ 52
- Dokumentację medyczną udostępnia się zgodnie z ustawą w dnia 6 listopada 2008 r.
o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. - Historia choroby pacjenta udostępniana jest na wniosek pacjenta, którego dotyczy, jego przedstawiciela ustawowego lub osoby przez niego upoważnionej.
- Udostępnianie dokumentacji wewnętrznej pacjenta na zewnątrz Zakładu organom
i podmiotom do tego uprawnionym na podstawie odrębnych przepisów odbywa się na podstawie decyzji Dyrektora Zakładu:- Dokumentację udostępnia się w formie wydruku dokumentacji elektronicznej, kopii, wyciągu bądź odpisu, chyba że organ uprawniony żąda udostępnienia oryginału dokumentacji.
- W razie wydania oryginału dokumentacji należy pozostawić kopię lub pełny opis wydanej dokumentacji.
- Koszt udostępniania dokumentacji ponoszą podmioty lub organy żądające dokumentacji pacjenta.
- Dokumentacja zbiorcza, prowadzona w formie ksiąg, rejestrów, kartotek, formularzy jest udostępniana na wniosek pacjenta, jego przedstawiciela ustawowego lub osoby przez niego wskazanej, tylko w zakresie dotyczącym pacjenta.
- Po śmierci pacjenta osoba przez niego upoważniona do uzyskiwania dokumentacji w przypadku jego zgonu, może wystąpić do Zakładu o sporządzenie wyciągów, kopii dokumentacji, odpisów. Koszty sporządzonych kopii dokumentacji, odpisów, wyciągów ponosi wnioskodawca.
- Zakończona dokumentacja medyczna w formie papierowej jest przechowywana
w Składnicy Akt, a dokumentacja medyczna prowadzona w formie elektronicznej jest przechowywana w repozytorium utworzonym na lokalnych serwerach WOPiTU do archiwizacji dokumentacji elektronicznej. Drugie repozytorium znajduje się w tzw. chmurze, obsługiwane przez podmiot dostarczający oprogramowanie medyczne Zakładu.
ROZDZIAŁ XIV
PRAWA I OBOWIĄZKI PACJENTA
§ 53
Prawa pacjenta w Wojewódzkim Ośrodku Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Łomży określa Karta Praw Pacjenta. Karta jest udostępniana pacjentom, a personel udzielający świadczeń zdrowotnych jest zobowiązany do udzielania informacji w tym zakresie.
- Pacjent ma prawo do:
- Świadczeń zdrowotnych odpowiadających wymaganiom aktualnej wiedzy medycznej, opartej na dostępnych metodach i środkach zapobiegania, rozpoznawania i leczenia chorób, wykonywanych przez personel medyczny z należytą starannością i zgodnie z zasadami etyki zawodowej, a w sytuacji ograniczonych możliwości udzielenia odpowiednich świadczeń – do przejrzystej, obiektywnej, opartej na kryteriach medycznych procedury ustalającej kolejność dostępu do świadczeń.
- Udzielania mu świadczeń zdrowotnych przez personel uprawniony do ich udzielania i w pomieszczeniach odpowiadających określonym w przepisach wymaganiom fachowym i sanitarnym.
- Natychmiastowego udzielenia świadczeń zdrowotnych ze względu na zagrożenie zdrowia lub życia.
- Informacji o swoim stanie zdrowia.
- Informacji o prawach pacjenta.
- Informacji o rodzaju i zakresie świadczeń zdrowotnych udzielanych przez WOPiTU,
- Wyrażenia zgody lub odmowy na udzielenie mu określonych świadczeń zdrowotnych, po uzyskaniu odpowiedniej informacji.
- Zachowania w tajemnicy przez osoby udzielające mu świadczeń zdrowotnych informacji z nim związanych, z uwzględnieniem wyjątków przewidzianych
w przepisach prawa. - Zapewnienia ochrony danych zawartych w dokumentacji medycznej dotyczącej jego osoby.
- Poszanowania intymności i godności podczas udzielania świadczeń zdrowotnych.
- Dostępu do dokumentacji medycznej jego stanu zdrowa oraz udzielonych mu świadczeń zdrowotnych.
- Pacjent przebywający w oddziale stacjonarnym całodobowym ma ponadto prawo do:
- Zapewnienia mu kontaktu osobistego, telefonicznego lub korespondencyjnego
z osobami z zewnątrz. Ma także prawo odmowy kontaktu z tymi osobami. - Prawo do opieki duszpasterskiej.
- Prawo do przechowywania rzeczy wartościowych w depozycie.
- Wyrażenia zgody lub odmowy umieszczenia go w Zakładzie.
- Wskazania osoby lub instytucji, lub przedstawiciela ustawowego, którą Zakład jest obowiązany niezwłocznie powiadomić w razie pogorszenia się stanu zdrowia pacjenta powodującego zagrożenie życia lub w razie śmierci pacjenta.
- Zapewnienia mu środków farmaceutycznych i materiałów medycznych, pomieszczeń i wyżywienia właściwego dla jego stanu zdrowia i dodatkowej opieki pielęgnacyjnej przez osobę bliską lub wskazaną przez siebie.
- Wypisania z Zakładu na własne żądanie i uzyskanie informacji o możliwych konsekwencjach zaprzestania leczenia w tym zakładzie.
- Zapewnienia mu kontaktu osobistego, telefonicznego lub korespondencyjnego
- Pacjenci zobowiązani są przestrzegać wewnętrzny regulamin oddziału. Nie mogą wychodzić poza teren Zakładu bez zgody i wiedzy personelu medycznego.
- Na terenie Zakładu obowiązuje bezwzględny zakaz spożywania napojów alkoholowych, zażywania substancji psychoaktywnych, uprawiania gier hazardowych.
- Pacjenci zobowiązani są do szanowania mienia będącego własnością Zakładu.
- Pacjenci zobowiązani są odnosić się do siebie i personelu medycznego z życzliwością i szacunkiem. Nie dopuszczalne są jakiekolwiek zachowania przemocowe.
- Pacjent nie może przyjmować żadnych leków bez zlecenia lekarza ani poddawać się jakimkolwiek zabiegom bez zlecenia lekarza leczącego lub dyżurnego
- Pacjentów obowiązuje cisza nocna w godz. 22.00-6.00. W tym czasie nie można zakłócać ciszy i spokoju innym pacjentom.
- Pacjentów obowiązuje bezwzględny zakaz nawiązywania kontaktów o charakterze intymnym lub erotycznym między pacjentami oddziału.
ROZDZIAŁ XV
TRYB SKŁADANIA SKARG I WNIOSKÓW
§ 54
- Jeśli pacjent lub osoba reprezentująca jego prawa uzna, że prawa te zostały naruszone, może zwrócić się w wnioskiem o interwencję do:
- Bezpośredniego przełożonego osoby udzielającej świadczeń zdrowotnych,
a następnie do Dyrektora Zakładu; - Rzecznika Praw Pacjenta lub innych instytucji wskazanych w Ustawie o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta z 6 listopada 2008 r.;
- Okręgowej Izby Lekarskiej bądź Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych jeśli naruszenie dotyczyło fachowości udzielanych świadczeń medycznych;
- Narodowego Funduszu Zdrowia.
- Bezpośredniego przełożonego osoby udzielającej świadczeń zdrowotnych,
- Pacjent może skierować sprawę do sądu powszechnego jeżeli zostały naruszone dobra osobiste pacjenta lub wyrządzono szkodę w rozumieniu kodeksu cywilnego w wyniku działania lub zaniechania zakładu opieki zdrowotnej lub osoby wykonującej zawód medyczny.
ROZDZIAŁ XVI
POSTĘPOWANIE W RAZIE ZGONU I POBIERANIE OPŁATY ZA PRZECHOWYWANIE ZWŁOK
§ 55
- W razie śmierci pacjenta w oddziale pielęgniarka bezzwłocznie powiadamia o tym lekarza leczącego lub lekarza obecnego w tym czasie w oddziale.
- Lekarz powinien najszybciej jak to możliwe dokonać oględzin zmarłego, stwierdzić zgon i jego przyczynę, odnotować zgon, jego datę i godzinę w dokumentacji medycznej pacjenta.
- Lekarz powiadamia rodzinę lub osoby wskazane w dokumentacji pacjenta o jego zgonie, w przypadku zgonu cudzoziemca- obowiązek powiadomienia właściwej ambasady.
- Po stwierdzeniu zgonu przez lekarza, pielęgniarka odnotowuje dzień, godzinę zgonu w systemie informatycznym MEDIS w „wypisie niekompletnym” oraz „obserwacjach pielęgniarskich” wypełnia kartę identyfikującą zwłoki, zawierającą imię i nazwisko, Pesel lub datę urodzenia pacjenta, datę i godzinę śmierci oraz adres zamieszkania.
- Po dwóch godzinach od stwierdzenia zgonu, zwłoki zostają umyte i przygotowane do przetransportowania do pomieszczenia pro morte, a następnie wydane rodzinie lub opiekunom lub przetransportowane na podstawie karty zlecenia przewozu zwłok do przechowania do zakładu, z którym WOPiTU współpracuje na podstawie podpisanej umowy.
- Transport zwłok powinien odbyć się w taki sposób, aby nie zwracał uwagi innych pacjentów.
- Zwłoki osoby, która zmarła w oddziale mogą być poddane sekcji zwłok, chyba że osoba ta za życia wyraziła sprzeciw lub uczynił to jej przedstawiciel ustawowy. O zaniechaniu sekcji zwłok sporządza się adnotację w dokumentacji medycznej i załącza oświadczenie woli osoby zmarłej w szpitalu lub jej przedstawiciela ustawowego.
- Dyrektor Zakładu na wniosek właściwego Koordynatora lub po zasięgnięciu jego opinii zarządza dokonanie lub zaniechanie sekcji. W dokumentacji medycznej sporządza się adnotacje o dokonaniu lub zaniechaniu sekcji zwłok, z odpowiednim uzasadnieniem.
- Sekcja zwłok może zostać wykonana również na zlecenie właściwego organu (Prokuratury bądź Sądu). W takim wypadku nie stosuje się zapisu ust 7.
- W razie zgonu pacjenta, co do którego istniej podejrzenie, że nastąpił w wyniku działania innych osób, samobójstwa, nieszczęśliwego wypadku, uszkodzenia urazowego lekarz powiadamia Prokuraturę i policję.
- Zwłoki w chłodni są przechowywane nie dłużej niż 72 godziny, licząc od godziny, w której nastąpiła śmierć pacjenta.
- Dopuszcza się pobieranie opłaty za przechowywanie zwłok pacjenta przez okres dłuższy niż 72 godziny, na podstawie art. 28 ust. 5 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej .
- Szczegółowe określenie postępowania w przypadku zgonu pacjenta jest określone w procedurze WOPiTU stanowiącej załącznik nr 8 do niniejszego Regulaminu.
ROZDZIAŁ XVII
POSTANOWIENIA KOŃCOWE
§ 56
- Regulamin Organizacyjny ustala Dyrektor WOPiTU w Łomży.
- Regulamin Organizacyjny opiniuje Rada Społeczna WOPiTU w Łomży.
- Zmiana Regulaminu Organizacyjnego wymaga zachowania procedury właściwej przy jego uchwaleniu.
- W przypadkach nieuregulowanych niniejszym Regulaminem zastosowanie mają przepisy ustawy o działalności leczniczej i pozostałe obowiązujące przepisy.